captcha image

A password will be e-mailed to you.

Kiedyś ich naturalnym środowiskiem były maile. Z czasem przeniosły się na Pinteresta i Twittera. Piękne, niezwykłe zdjęcia wywołujące głośne opadnięcie szczęki. Zdjęcia, które po prostu musisz natychmiast pokazać swoim znajomym. Tak, to właśnie w ten sposób się roznoszą.

Tylko, że są nieprawdziwe. Pół biedy, jeśli ktoś po prostu do granic nieprzyzwoitości podciągnął nasycenie kolorów. Często jednak powstają wydumane, pseudonaukowe teorie mające nadawać wiarygodności tym bzdurom.

Oto zestaw zdjęć, których nie powinniście przesyłać swoim znajomym.

 

1. “Zaćmienie Słońca widziane z orbity”

Zaćmienie słońca. Rys. A4size-ska

“Zaćmienie słońca widziane z orbity”. Rys. A4size-ska

Ten obrazek pojawia się przy okazji każdego zaćmienia Słońca. “Hej, widzieliście to niesamowite zdjęcie zrobione z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej?!”. No więc w rzeczywistości to grafika pokazana na DeviantArt.com przez użytkownika A4size-ska. Renderował ją przez 38 godzin.

Prawdziwe zaćmienie widziane z orbity wygląda tak:

2. “Granica dnia i nocy nad Europą sfotografowana przez Columbię podczas jej ostatniej misji”

"Granica dnia i nocy nad Europą"

“Granica dnia i nocy nad Europą”

Co to właściwie jest? Obraz złożony z wielu zdjęć satelitarnych. Granica nocy i dnia jest zrobiona sztucznie – w rzeczywistości nie ma tak ostrej linii podziału. A opowieść o “ostatniej misji Columbii” została dodana wkrótce po katastrofie promu. Wiadomo, że takie podbite dramatyzmem opowieści lepiej się sprzedają.

Prawdziwa granica dnia i nocy sfotografowana z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej wygląda tak:

Prawdziwy widok Ziemi z orbity. Fot. NASA

Prawdziwy widok Ziemi z orbity. Fot. NASA

 

3. “Chmury soczewkowe nad wulkanem Fuji”

"Chmury soczewkowe nad wulkanem Fuji"

“Chmury soczewkowe nad wulkanem Fuji”

Głupia sprawa. Po co ktoś postanowił ulepszyć i tak niesamowite zdjęcie? Faktycznie przedstawia ono chmurę soczewkowata nad japońskim wulkanem Fuji, ale w oryginale jest jedna warstwa chmur. Która zupełnie wystarczy.

Prawdziwa chmura soczewkowa nad wulkanem Fuji

Prawdziwa chmura soczewkowa nad wulkanem Fuji

 

4. “Zachód słońca nad biegunem północnym”

"Zachód słońca nad biegunem północnym"

“Zachód słońca nad biegunem północnym”

Właściwie nie wiadomo, dlaczego nad biegunem północnym. Może dlatego, że to takie tajemnicze miejsce, z którego jest bliżej do Księżyca? Na oko – tak ze 30 razy bliżej… No i jeszcze zestawienie Słońca i Ksieżyca.

W rzeczywistości to, oczywiście, kolejna grafika komputerowa. Stworzona przez Ingę Nielsen. Na pewno nie po to,  by dawać pożywkę głupim mailom.

 

5. “Nocne zdjęcie Europy”

"Nocne zdjęcie Europy"

“Nocne zdjęcie Europy” Rys. Eric Fischer

Piękne! I te kolory! Ale moment, dlaczego Rosja jest niebieska a Polska pomarańczowa? Nie, to nie światła miast. To wizualizacja przedstawiająca aktywność użytkowników sieci społecznościowych. Błękitny kolor to Twitter, pomarańczowy Flickr. Całość przygotował Eric Fischer. O projekcie można przeczytać na stronie Wired.

 

6. “Fala zamarzła na Antarktydzie”

"Fala" na Antarktydzie. Fot. Tony Travouillon

“Fala” na Antarktydzie. Fot. Tony Travouillon

To, rzekomo, fala która zamarzła w chwili, gdy dotknęła lodu. Zależnie od wersji można przeczytać o potwornym mrozie i/lub przechłodzonej wodzie. W rzeczywistości ta struktura nie powstała w ciągu ułamka sekundy, a długich miesięcy i lat.

Faktycznie to Antarktyda. Zdjęcie należy do serii zrobionej przez naukowca Tony’ego Travouillona. Taka struktura to efekt ogrzewania i schładzania warstw lodu, z których wyparte zostają pęcherzyki powietrza. W efekcie lód doskonale pochłania barwę czerwoną a odbija niebieską.

 

7. “Małpka z Madagaskaru”

"Małpka z Madagaskaru" czyli maskotka z DeviantArt. Fot. Santani

“Małpka z Madagaskaru” czyli maskotka z DeviantArt. Fot. Santani

No dobrze, oddalamy się od strefy względnego prawdopodobieństwa. To skrzyżowanie Kiwaczka z Gremlinem to maskotka. Obrazek znowu pochodzi z DeviantArt. Autorem “małpki” jest użytkownik Santani. Futerko – sztuczne. Detale – modelina.

Tu zdjęcie z całym stadkiem:
malpa2

8. “Mistyczny las z Holandii”

"Mistyczny las w Holandii" Fot.  Sander Copier

“Mistyczny las w Holandii” Fot. Sander Copier

Na koniec prawdziwy smaczek. Dlaczego ów “mistyczny las” miałby mieć fioletową trawę? Hmm… Nie wiadomo. Ale wygląda przecież tak… mistycznie. W rzeczywistości to efekt prostej zabawy suwakiem “Barwa” w Photoshopie.

A oryginalne zdjęcie zrobione zostało faktycznie w Holandii, ale nie w lesie, a w parku otaczającym Pałac Soestdijk, jeden z pałaców królewskich. I nie, nie jest mistyczny. Autor – Sander Copier.

Tu porównanie przed i po modyfikacji:

„Mistyczny” las – porównanie. Fot. Sander Copier

„Mistyczny” las – porównanie. Fot. Sander Copier

Warto pokazać to znajomym – może następnym razem dostaniesz mailem zdjęcie równie piękne, ale tym razem prawdziwe?

 

źródło

 

Nie ma więcej wpisów