captcha image

A password will be e-mailed to you.
Tak wypasają się konie huculskie w Bieszczadach. Fot. Grzegorz Polak/Wikimedia

Tak wypasają się konie huculskie w Bieszczadach. Fot. Grzegorz Polak/Wikimedia

 

Oto 8 rzeczy, których nie wiecie o Bieszczadach. No dobrze, być może wiecie o niektórych z nich, ale i tak warto poczytać o nich razem 🙂

Niedawno spędziliśmy kilka dni w Bieszczadach, gdzie trafiliśmy m.in. do Zagrody Pokazowej Żubrów i Hodowli Konia Huculskiego. Nocami czytywaliśmy zaś przewodniki. I oto, co nam się z tego urodziło…

1. W miejscowości Wołosate, u stóp Tarnicy, Bieszczadzki Park Narodowy prowadzi Zachowawczą Hodowlę Konia Huculskiego. Hucuły wypasają się, gdzie im fantazja podpowie. “A czy może widzieli państwo po drodze nasze konie? Wieczór się zbliża i powinniśmy je już przyprowadzić do stajni” – powiedział do nas jeden z pracowników hodowli. W tle poparskiwały klacze z młodymi, które na razie połonin nie oglądają z bliska.

2. W Bieszczadach żyje drugie największe, po Puszczy Białowieskiej, stado żubrów na świecie. Liczy około 280 sztuk. Od 2012 roku w miejscowości Muczne można podziwiać kilkanaście bieszczadzkich żubrów na własne oczy – istnieje tam Zagroda Pokazowa Żubrów. Nam udało się je podejrzeć, co widać na zdjęciu. Widok był fantastyczny, czego z kolei zdjęcie do końca nie oddaje 🙂

Tak widać żubry z pomostu w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Fot. Grzegorz Dąbrowski

Tak widać żubry z pomostu w Zagrodzie Pokazowej Żubrów w Mucznem w Bieszczadach. Fot. Grzegorz Dąbrowski

3. W Bieszczadach mieści się największy w Polsce park ciemnego nieba (Park Gwiezdnego Nieba Bieszczady). Jest to strefa chroniona przed zanieczyszczeniem światłem, gdzie na niebie nocą widać do 7000 gwiazd. To kilkadziesiąt razy więcej niż w dużym mieście. Tutaj piszemy o tym więcej.

Tak widać niebo w Bieszczadach. Fot. Dariusz Bobak

Tak widać niebo w Bieszczadach. Fot. Dariusz Bobak

4. Na szczycie o nazwie Krzemieniec (Kremenaros) znajdują się słupki graniczne nr 1 dla granic trzech państw: Polski, Słowacji i Ukrainy.

Wilk. Fot. Gary Kramer

Wilk. Fot. Gary Kramer

5. Bieszczady są jedynym obszarem w Polsce, gdzie żyją trzy największe europejskie ssaki drapieżne: wilk, niedźwiedź brunatny i ryś (będący zarazem symbolem Bieszczadzkiego Parku Narodowego). Tutaj piszemy o nich więcej.

6. Okolice Ustrzyk Dolnych to jedno z dwóch miejsc w Polsce, gdzie rzeki płyną do ciepłych mórz południa. Znajduje się tu wododział pomiędzy zlewiskami Morza Bałtyckiego a Morza Czarnego. Do Bałtyku płynie większość rzek, jednak Strwiąż biorąca początek w Ustrzykach Dolnych oraz potok Maszanka płynący przez Michniowiec należą do zlewiska Morza Czarnego.

7. Najdalej wysuniętym na południe punktem Polski jest bieszczadzki szczyt Opołonek (1028 m n.p.m.)

8. W Bieszczadach znajduje się 15 jaskiń. Kilka najbardziej znanych leży w okolicach miejscowości Nasiczne.

 

 

Nie ma więcej wpisów