captcha image

A password will be e-mailed to you.
Koniec wakacji na Śnieżce. Tłumy, aż miło. Fot. Crazy Nauka

Koniec wakacji na Śnieżce. Tłumy, aż miło. Fot. Crazy Nauka

Zatłoczona Śnieżka, najwyższy szczyt Karkonoszy, ma kompletnie zwariowany klimat, co skutkuje niewidywanymi gdzie indziej zjawiskami. Ma też zwariowaną historię. Oto, czego (prawdopodobnie) nie wiecie o starej dobrej Śnieżce.

Na Śnieżkę (1603 m n.p.m.) dotarliśmy wczoraj wraz z tłumem polskich i czeskich turystów. Nasza Crazy Wyprawa zawiodła nas na czeską stronę gór, skąd na najwyższy szczyt Karkonoszy można wjechać nowiutką, uruchomioną w 2013 roku, kolejką linową.

A na szczycie… Do nieco dziwacznego zestawu zabudowań na wierzchołku Śnieżki wszyscy już zdążyli się przyzwyczaić: mamy tu i XVII-wieczną kaplicę św. Wawrzyńca, i najwyżej położoną czeską pocztę, i spodki polskiego Obserwatorium Wysokogórskiego Instytutu Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGiW). Ale Śnieżka to szczyt pełen niespodzianek. Serio, serio 🙂

Stacja pogodowa na Śnieżce. Fot. Crazy Nauka

Stacja pogodowa na Śnieżce. Fot. Crazy Nauka

Czego (prawdopodobnie) nie wiecie o Śnieżce?

1. Klimat Śnieżki przypomina ten, jaki panuje za kołem podbiegunowym. Średnia roczna temperatura na najwyższym szczycie Karkonoszy to zaledwie 0,4 st. C (dla Warszawy jest to 7,7 st. C). Przeciętnie przez 105 dni w roku średnia dobowa wynosi tu poniżej –5 °C. Śnieg leży na Śnieżce od października do maja.

2. Na Śnieżce regułą są huraganowe wiatry, które wieją tu przez większą część roku – średnio przez 206 dni prędkość wiatru przekracza tu 15 m/s. Tutejszym rekordem były porywy wiatru dochodzące do 80 m/s, czyli 288 km/h!

3. Przez ponad 300 dni w roku na Śnieżce utrzymuje się mgła! Dzięki temu często można tu obserwować rzadko gdzie indziej spotykane zjawiska, takie jak widmo Brockenu i gloria.

4. Ponieważ klimat Śnieżki jest tak surowy i wyjątkowy, piętro roślinności alpejskiej zaczyna się tu dużo niżej niż gdzie indziej w tych szerokościach geograficznych.

5. Na Śnieżce znajduje się jedno z dwóch w Polsce wysokogórskich obserwatoriów meteorologicznych. Drugie jest na Kasprowym Wierchu w Tatrach.

6. Śnieżka to idealne miejsce do obserwacji zmian klimatycznych. Powód? Jej surowy klimat jest niezależny od lokalnych wpływów, a pomiary nieprzerwanie prowadzone są od dawna – od 1880 roku. Na podstawie tych danych badacze z IMGiW obliczyli, że w tym czasie średnie temperatury na Śnieżce wzrosły o ponad 1 st. C.

7. Na Śnieżce często można obserwować ognie św. Elma – niewielkie ciche wyładowania elektryczne na krawędziach przedmiotów zapowiadające zbliżającą się burzę.

8. Pierwsze obserwatorium na Śnieżce, wybudowane przez Niemców w 1900 roku, było jedną z najdroższych inwestycji w środkowej Europie. Nie istniała wówczas droga dojazdowa na szczyt (zbudowano ją w 1905 roku), więc materiały budowlane trzeba było transportować na plecach tragarzy lub konno. Wydatnie przeszkadzała w tym ekstremalna pogoda.

9. W 2009 roku wskutek silnego wiatru załamała się połowa górnego dysku Obserwatorium Wysokogórskiego IMGiW na Śnieżce, która zsunęła się na śnieg. Dysk naprawiono, ale od tego czasu IMGiW zastanawia się, za co wyremontować rozsypujący się budynek.

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów