captcha image

A password will be e-mailed to you.

Pierwotnie ten tekstu ukazał się 6 maja 2013 roku. w 2023 roku nieznacznie go zaktualizowaliśmy i dodaliśmy na końcu badania potwierdzające wpływ zabawy lalkami o nierealistycznych proporcjach na postrzeganie własnego ciała.

Barbie to jedna z najlepiej sprzedających się zabawek wszechczasów – szacuje się, że od 1959 roku na całym świecie sprzedano około miliarda lalek. Trudno przecenić wpływ Barbary Millicent Roberts (tak oficjalnie nazywa się Barbie).

Wymiary 19-latki oraz Barbie powiększonej do rozmiarów kobiety.
Wymiary 19-latki oraz Barbie powiększonej do rozmiarów kobiety. Fot. MyVoucherCodes.co.uk

Niemal od samego początku pojawiały się głosy mówiące, że z proporcjami ciała lalki jest coś mocno nie tak. Bardzo wysoka i bardzo szczupła ma dziwnie małe dłonie i stopy, a przede wszystkim niesamowicie wąską talię. Firma Mattel oficjalnie tłumaczyła to tym, że przy normalnym tułowiu wszelkie zapięcia od ubrań sprawiały, że Barbie wyglądała nienormalnie grubo.

Ale – zupełnie szczerze – ona po prostu jest niefizjologicznie chuda. W 1963 roku powstała lalka, która miała dołączoną książeczkę pod tytułem „Jak stracić na wadze?”. Wewnątrz była tylko jedna rada: „Nie jeść!”. W 1965 roku tę książeczkę dołączono do zestawu z wagą, która wyskalowana była tylko do 50 kg. Barbie zrobiona jest w skali 1/6, co oznacza, że w „pełnym rozmiarze” miałaby 175 cm. Dla takiego wzrostu i wieku około 20 lat 50 kg to poważne wychudzenie spowodowane zwykle chorobą.

W 2013 roku za analizę Barbie zabrał się Nickolay Lamm, grafik znany z niekonwencjonalnych pomysłów. Przygotował on grafiki pokazujące Barbie jako kobietę normalnego wzrostu porównaną z przeciętną amerykańską 19-latką.

Typowa 19-latka porównana z Barbie. To dziewczyna po lewej ma normalne proporcje
Typowa 19-latka porównana z Barbie. To dziewczyna po lewej ma typowe proporcje. Fot. MyVoucherCodes.co.uk

Już zdjęcia mówią same za siebie, ale warto też spojrzeć na liczby, które przygotował serwis Rehabs.com.

Nogi Barbie są o 50% dłuższe od rąk. U kobiety różnica wynosi 20%. Ponadto uda i łydki są niefizjologicznie cienkie.

Nogi Barbie są o 50% dłuższe od rąk. U kobiety różnica wynosi 20%.
Nogi Barbie są o 50% dłuższe od rąk. U kobiety różnica wynosi 20%. Fot. MyVoucherCodes.co.uk.

Talia Barbie ma obwód ok. 40-45 cm. To mniej niż obwód głowy mierzącej ponad 55 cm. Przy takich wymiarach w brzuchu zmieściłoby się pół wątroby i kilkadziesiąt centymetrów jelita (człowiek ma go 5-6 metrów)

Przy takich wymiarach w brzuchu Barbie zmieściłoby się pół wątroby i kilkadziesiąt centymetrów jelita.
Przy takich wymiarach w brzuchu Barbie zmieściłoby się pół wątroby i kilkadziesiąt centymetrów jelita. Fot. MyVoucherCodes.co.uk

Kostka Barbie ma obwód 15 cm. Kostka realnej dziewczyny to zwykle 20-23 cm. Dodatkowo przy wzroście ponad 175 cm Barbie ma stopę w dziecięcym rozmiarze. Taka kostka prawdopodobnie nie wytrzymałaby obciążenia ciała. 

Kostka Barbie ma obwód 15 cm. Kostka zdrowej dziewczyny - 20-23 cm.
Kostka Barbie ma obwód 15 cm. Kostka człowieka dziewczyny – 20-23 cm. Fot. MyVoucherCodes.co.uk

Głowa Barbie ma obwód ponad 55 cm. Głowa 19-latki – ok. 51 cm. Jednocześnie szyja Barbie jest prawie dwa razy dłuższa i ma niecałe 23 cm obwodu, podczas gdy normalnie to około 38 cm. Taka głowa na takiej szyi nie utrzymałaby się – Barbie złamałaby kark.

Taka głowa na takiej szyi nie utrzymałaby się - Barbie złamałaby kark.
Taka głowa na takiej szyi nie utrzymałaby się – Barbie złamałaby kark. Fot. MyVoucherCodes.co.uk

Nadgarstek Barbie ma niecałe 9 cm obwodu. Nadgarstek 19-latki – 15-18 cm. Barbie nie dałaby rady podnieść własnej torebki. No i nie chodziłaby wcale – takie ręce nie przydałyby się ani do chodzenia o kulach, ani na czworaka.

Nadgarstek Barbie ma niecałe 9 cm obwodu. Nadgarstek 19-latki - 15-18 cm. Barbie nie dałaby rady podnieść własnej torebki
Nadgarstek Barbie ma niecałe 9 cm obwodu. Nadgarstek 19-latki – 15-18 cm. Barbie nie dałaby rady podnieść własnej torebki. Fot. MyVoucherCodes.co.uk

Te liczby można podawać dalej. Komplet można znaleźć na stronie Dying To Be Barbie.

No dobra, przecież Barbie to tylko zabawka. Kto by ją brał serio? Hmm… Może 10-latki? W USA 81% z nich boi się, że będą grube. 42% chce być chudszych. Oczywiście nie jesteśmy tak naiwni, by sądzić, że to tylko wina Barbie. Ale dlaczego ideałem lalkowej urody ma być kobieta, której odpadłaby głowa, a nogi połamały się po kilku krokach?

Nickolay Lamm wyraził zgodę na pokazanie jego grafik. Dziękujemy

[aktualizacja 24.07.2023]
10 lat po powstaniu tego tekstu na ekrany wszedł film “Barbie”. Przy tej okazji przypomnieliśmy tekst. W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dołączamy również kilka badań dotyczących postrzegania własnego ciała pod wpływem wzorców takich, jak m.in. zabawa lalkami:

https://www.sciencedirect.com/science/article/pii/S1740144521000243
https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/16569167/
https://link.springer.com/article/10.1007/s10964-005-9008-3

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów