captcha image

A password will be e-mailed to you.
Ilustracje pokazują nałożone na siebie zdjęcia twarzy ośmiu kobiet sfotografowanych dwukrotnie – szczegóły niżej. Fot. Axelsson i in.

Która z tych twarzy wykazuje wczesne oznaki stanu zapalnego: A czy B? Odpowiedź znajdziecie na końcu tego wpisu.

Wiadomo, że ludzką specjalnością wykształconą w toku ewolucji jest odczytywanie z twarzy emocji czy atrakcyjności biologicznej (czyli płodności). Jednak czy potrafimy z rysów twarzy odczytać chorobę na bardzo wczesnym etapie? Okazuje się, że tak.

Naukowcy z Karolinska Institutet w Sztokholmie przeprowadzili badanie, w którym sprawdzili, czy obserwatorzy potrafią rozpoznać osobę, której wstrzyknięto lipopolisacharyd (LPS), czyli endotoksynę wywołującą reakcję zapalną w organizmie. Sprawdzian został przeprowadzony zaledwie po dwóch godzinach od zastrzyku. W tym czasie rozpoczęła się już reakcja zapalna, co pokazały analizy krwi.

Części badanych wstrzyknięto LPS, a części placebo. Następnie wszystkich uczestników eksperymentu sfotografowano, a zdjęcia te pokazano obserwatorom. Ci ostatni znacząco częściej (wynik to 0,62 w skali od 0 do 1, przy czym 0,5 to czysty przypadek) wskazywali osoby po zastrzyku z LPS jako na wykazujące symptomy choroby. Wynik byłby zapewne wyższy, gdyby mogli patrzeć na zdjęcia dłużej niż przez kilka sekund lub zobaczyć chorego na własne oczy i porównać jego stan z tym sprzed zastrzyku – twierdzą badacze. Po upływie 3-4 tygodni iniekcje powtórzono, aplikując badanym drugą z analizowanych substancji.

Wskazówkami rozwijającego się stanu zapalnego po wstrzyknięciu LPS były trochę jaśniejsze usta i skóra, nieco obrzmiała twarz, opadające kąciki oczu i ust, zaczerwienione oczy i mniej błyszcząca cera. Mimo że na tak wczesnym etapie reakcji zapalnej były one ledwie dostrzegalne, to i tak wielu obserwatorów je zauważyło. Naukowcy twierdzą, że jest to oznaką naszego ewolucyjnego przystosowania mającego na celu wczesne wykrywanie i unikanie chorych, co stanowi ważny mechanizm przetrwania.

Warto podkreślić, że do badania zakwalifikowano osoby obu płci, w wieku 19-34 lat, w pełni zdrowe, niepalące, niepijące dużych ilości alkoholu, nieotyłe i niezażywające leków z wyjątkiem tabletek antykoncepcyjnych. Eksperyment został przeprowadzony na małej grupie osób (22 fotografowanych i 64 obserwatorów), należałoby go więc powtórzyć, aby uzyskać bardziej wiarygodne wyniki. Naukowcy chcą kontynuować badania również ze względu na to, że chcieliby nauczyć się odróżniać ludzi z oznakami zmęczenia od tych z objawami stanu zapalnego.

Ilustracja na górze strony pokazuje nałożone na siebie zdjęcia twarzy ośmiu kobiet sfotografowanych dwukrotnie: raz po podaniu endotoksyny (A), drugi raz po podaniu placebo (B).

Odpowiedź: osoba z oznakami stanu zapalnego jest na zdjęciu A.

Źródło

Nie ma więcej wpisów