captcha image

A password will be e-mailed to you.
Ibizy grzywiaste w kluczu. Fot. Mark Unsöld

Ibisy grzywiaste w kluczu. Fot. Mark Unsöld

Dlaczego ptaki latają w kluczu? Najprostsza odpowiedź jest taka, że im to ułatwia lot. W jaki sposób? Na to pytanie odpowiedziały badania przeprowadzone przez naukowców z brytyjskiego Royal Veterinary College.

Badacze opisali, jak wygląda idealny lot w kluczu, a więc taki, który daje największą wydajność aerodynamiczną. Badali ibisy grzywiaste, wędrowne ptaki, które na potrzeby tego eksperymentu przyuczyli do podążania z motolotnią. Wyposażyli je w czujniki rejestrujące ich położenie, prędkość i kierunek lotu i uderzenia skrzydeł. Okazało się, że kiedy lecą w kluczu, przestrzegają restrykcyjnych zasad, jeśli chodzi o układ w przestrzeni i sposób machania skrzydłami.

Zobaczcie na filmie, jak naukowcy latali wraz z ptakami i co z tego wynikło:

Ibisy przyjmują odpowiednią pozycję względem końcówki skrzydła poprzedzającego ptaka, dzięki czemu łatwiej jest im lecieć. Skrzydła ptaka lecącego na przedzie klucza wytwarzają wiry brzegowe podobne do tych generowanych przez skrzydła samolotów. Strugi te rozciągają się wzdłuż całej formacji: powietrze opada, a następnie wznosi się, a kolejne ptaki w kluczu starają się lecieć tak, by trafiać na wznoszące się powietrze, jednocześnie unikając opadającego – w tym celu każdy ptak leci pod kątem 45 stopni względem swojego poprzednika i stara się dopasować do jego tempa machania skrzydłami.

Zysk z takiego sprytnego wykorzystania aerodynamiki jest ogromny – w kluczu 25 ptaków każdy (poza pierwszym) z nich może zmniejszyć opór aerodynamiczny o 65% i zwiększyć zasięg lotu aż o 71 procent.

To ułatwienie nie dotyczy pierwszego ptaka w formacji, dlatego w czasie lotu jest on zmieniany.

Ibisy lecą za motolotnią. Fot. Mark Unsöld

Ibisy lecą za motolotnią. Fot. Mark Unsöld

Badania ukazały się na łamach pisma „Nature”.

źródła:

http://www.nature.com/nature/journal/v505/n7483/full/nature12939.html

http://arxiv.org/abs/0804.3879

Przeczytaj także:

Wróbelki zbierają pety dla zdrowia

Te ptaki nie lądują przez pół roku

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów