captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Aniołek? fot. Alvaro Tamayo

Aniołek? fot. Alvaro Tamayo

Przekonanie o tym, że religia czyni ludźmi lepszymi jest niezwykle silnie zakorzenione. Niedawno opublikowane badanie poddaje to w wątpliwość – eksperymenty z udziałem ponad 1000 dzieci z 6 krajów pokazały, że wychowani w religijnych rodzinach byli mniej szczodrzy i bardziej surowi.

Pracę w Current Biology opublikował zespół, którym kierował Jean Decety z University of Chicago. Badanie objęło dzieci z 1170 rodzin z sześciu krajów: Kanady, USA, Jordanii, RPA, Chin i Turcji. Rodziców poproszono najpierw o wypełnienie kwestionariuszy, w których określali swoją wiarę i zaangażowanie w religię oraz oceniali poziom empatii i wrażliwości na sprawiedliwość u swoich dzieci.

Na tej podstawie wyróżniono trzy największe grupy: chrześcijan, muzułmanów i niewierzących. W mniejszych grupach znaleźli wyznawcy judaizmu, buddyzmu i hinduizmu. Dzieci miały między 5 a 12 lat.

Test na altruizm

Dzieci poddawano dwóm rodzajom badań. Jeden sprawdzał poziom altruizmu. To tzw. „gra w dyktatora”: dziecko dostawało 30 naklejek, z czego mogło sobie wybrać 10. Następnie dowiadywało się, że nie ma dość czasu, by wszystkie dzieci ze szkoły miały szansę wziąć udział w badaniu. Mogło jednak przeznaczyć część swoich naklejek dla innych dzieci, tym samym umożliwiając im udział w badaniu. Dziecko nie przeznaczało naklejek dla konkretnych kolegów czy koleżanek – wyznaczało tylko liczbę darów.

Wśród dzieci religijnych średnia wyniosła 3,3 naklejki, wśród nie wychowanych w religii – 4,1 naklejki. Ten wynik nie zależał od kraju ani wyznawanej religii. Nie był też związany ze statusem lub zamożnością rodziny. Stawał się natomiast wyraźniejszy wraz ze wzrostem wieku dziecka, co badacze interpretowali jako czas ekspozycji na nauczanie treści religijnych.

Religijny, znaczy moralny?

Drugą częścią badania było prezentowanie krótkich animowanych scenek, w których jedna postać wpadała na drugą lub popychała ją – celowo lub nie. Następnie dzieci proszono o skomentowanie sytuacji i określenie, czy jedna postać powinna być ukarana, a jeśli tak, to jak surowo.

W tej części wyniki pokazały, że dzieci z religijnych domów były bardziej surowe w ocenach obserwowanych sytuacji i miały większą skłonność do wyznaczania surowych kar.

Wyniki te stały w sprzeczności z ocenami rodziców – ci bardziej religijni wskazywali w ankietach, że ich dzieci są bardziej szczodre i wyrozumiałe. Ta niezgodność dobrze obrazuje to, że w powszechnym przekonaniu religijność idzie w parze z wyższymi standardami moralnymi, a często intuicyjnie ludzie religijni uważani są za lepszych od niewierzących.

The Negative Association between Religiousness and Children’s Altruism across the World

Nie ma więcej wpisów