captcha image

A password will be e-mailed to you.
Testy pierwszego polskiego silnika kosmicznego w komorze próżniowej. Fot. ESA

Testy pierwszego polskiego silnika kosmicznego w komorze próżniowej. Fot. Jacek Kurzyna

Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) przetestowała pierwszy polski silnik kosmiczny (na zdjęciu). Będzie służył do zmian trajektorii lotu satelitów.

Prototypowy silnik plazmowy polskiej konstrukcji pozytywnie przeszedł testy w komorze próżniowej w Laboratorium Napędu ESA – w warunkach zbliżonych do tych, jakie panują w przestrzeni kosmicznej. Zaprojektowali go i zbudowali inżynierowie z Instytutu Fizyki Plazmy i Laserowej Mikrosyntezy (IFPiLM) w Warszawie.

Silnik ma masę 4 kg i długość 12 cm. Do generowania ciągu wykorzystuje efekt Halla, powodujący rozpędzanie jonów paliwa polem magnetycznym. Polscy inżynierowie wykorzystali w swojej konstrukcji krypton zamiast droższego gazu szlachetnego ksenonu, zazwyczaj używanego w silnikach plazmowych. Dzięki temu polska konstrukcja jest od nich dużo tańsza w eksploatacji, mimo że ma moc zbliżoną do tradycyjnych silników plazmowych. Wytwarza siłę ciągu wystarczającą do obsługi satelitów o masie do około 100 kg.

Dr Jacek Kurzyna, kierownik zepołu, który zbudował pierwszy polski silnik kosmiczny, wraz z prototypem urządzenia. Fot. Jacek Kurzyna

Dr Jacek Kurzyna z IFPiLM, kierownik zepołu, który zbudował pierwszy polski silnik kosmiczny, wraz z prototypem urządzenia. Fot. Jacek Kurzyna

Silniki tego typu służą do utrzymywania satelitów na wskazanej orbicie czy do manewrów w przestrzeni kosmicznej, mogą też być wykorzystywane jako silniki napędowe w sondach dalekiego zasięgu. Ze względu na stosunkowo niskie zużycie paliwa są one poważną konkurencją dla tradycyjnych silników rakietowych. Dla takiej samej misji kosmicznej silnik rakietowy potrzebuje blisko 10 razy więcej paliwa od silników plazmowych.

ESA przetestowała polski silnik w listopadzie 2013 roku w komorze próżniowej znajdującej się w centrum ESTEC w holenderskim mieście Noordwijk. Kolejne testy planowane są na ten oraz na następny rok.

 

 

 

 

Zobaczcie, jak wyglądało pierwsze uruchomienie polskiego silnika w ośrodku ESA w Noordwijk:

 

Źródła: IFPiLM, ESA

 

Przeczytaj też:

Dlaczego Polska powinna inwestować w technologie kosmiczne?

Misja pierwszego polskiego satelity naukowego Lema

Największy superkomputer w Polsce powstaje w Centrum Badań Jądrowych w Świerku 

 

 

Nie ma więcej wpisów