captcha image

A password will be e-mailed to you.
Aż 94 foki zauważono u ujścia Wisły. Fot. Mikołaj Zabyła

Aż 94 foki zauważono u ujścia Wisły. Fot. Mikołaj Zybała

Foczy rekord u ujścia Wisły: w jednym miejscu zauważono aż 94 foki jednocześnie! Wśród nich znalazł się Łodzik, wyposażony w nadajnik samiec foki urodzony w tym roku w Fokarium na Helu i w czerwcu wypuszczony do Bałtyku (pisaliśmy o tym tutaj: https://www.crazynauka.pl/foki-z-fokarium-wypuszczone-do-baltyku/).

Tak duże stado wypoczywające w pobliżu polskiego wybrzeża to rekord od wielu, wielu lat. Wypatrzył je Mikołaj Zybała, wolontariusz Błękitnego Patrolu WWF, który monitoruje pod tym kątem polskie plaże i stara się chronić foki przed gapiami. Foki chętnie gromadzą się u ujścia Wisły, wybierając odizolowane od lądu piaszczyste łachy. Zwierzęta te muszą od czasu do czasu przerywać swoje długie morskie wyprawy, by wypocząć. Czasem trafiają na plaże, jak choćby miesiąc temu w Mielnie, gdzie szukającą spokoju fokę otoczył spory tłum plażowiczów. Z tego powodu w Polsce jest stosunkowo mało miejsc, w których foki chętnie przebywają. WWF i helskie Fokarium apelują, by nie zbliżać się do fok na mniej niż 100 metrów.

Pojawiające się na polskim wybrzeżu foki szare to dobry znak. Jeszcze przed stu laty ich populacja sięgała 100 tys. sztuk, ale w latach 80. wytrzebiono tak, że przy życiu pozostało zaledwie 4,5 tys. tych zwierząt i trudno je było zaobserwować. Od kiedy objęto je ochroną, ich populacja rośnie. Dziś szacowana jest na ok. 23 tys. sztuk.

Więcej o fokach na polskim wybrzeżu: http://www.fokarium.com

Nie ma więcej wpisów