captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

 

Spektrogram ludzkiego głosu. fot. Dvortygirl, Mysid

Spektrogram ludzkiego głosu. fot. Dvortygirl, Mysid

Tę zabawę znają chyba wszyscy – jeśli napełnimy płuca helem, to przez chwilę nasz głos dziwnie wysoki. Dlaczego się tak dzieje? To efekt znacznie mniejszej gęstości tego gazu. Dźwięk rozchodzi się w nim trzykrotnie szybciej niż w powietrzu. Tymczasem wysokość głosu zależy od szybkości drgań różnych części ośrodka mowy. Jeśli dźwięk rozchodzi się szybciej, to drgania są częstsze i generowany głos staje się znacznie wyższy, niż normalnie – do czasu, aż pozbędziemy się z dróg oddechowych helu.

Czy to jest bezpieczne? Owszem, jeśli hel nie jest zanieczyszczony innymi gazami oraz jeśli weźmiemy tylko jeden oddech. Gdybyśmy próbowali oddychać helem przez dłuższy czas, to stracilibyśmy przytomność w wyniku niedotlenienia. Hel, obojętny chemicznie gaz, wyparłby z płuc potrzebny do życia tlen.

Działanie helu na ludzki głos (i to nie byle czyj) świetnie pokazuje ten film (dla niecierpliwych – zabawa zaczyna się od 2:00).

Ale skoro głos może stać się wyższy dzięki gazowi o małej gęstości, to czy można go też obniżyć? Owszem, trzeba jednak starannie wybrać gaz. Musi być on znacznie gęstszy od powietrza, a jednocześnie nie toksyczny. Warunku te spełnia heksafluorek siarki. 6-krotnie gęstszy od powietrza spowalnia drgania aparatu mowy dając niezwykłe wrażenie obniżenia głosu. Nie można go jednak dużo wydychać, gdyż może zalegać w płucach i spowodować ich obrzęk.

Posłuchajcie, jak niesamowicie brzmi ludzki głos po heksafluorku siarki:

 

A może chcesz wiedzieć, dlaczego twój głos brzmi inaczej, gdy słyszysz go z nagrania?

Albo dlaczego tak chętnie zakładamy nogę na nogę?

Nie ma więcej wpisów