captcha image

A password will be e-mailed to you.

Sto lat temu taki film nikogo by nie zainteresował. Większość z tych chorób była na tyle powszechna, że ich objawy były dobrze znane. A my mamy ogromne szczęście, bo szczepienia i antybiotyki uczyniły z takich obrazków prawdziwą egzotykę. Powinniśmy to doceniać. Tymczasem szczepienia stały się ofiarą własnego sukcesu – ludzie przestali się bać śmiertelnych chorób i zaczęli wątpić w potrzebę takiej ochrony. 

Wirusowe zapalenie wątroby typu B (WZW typu B)

od 0:06

Chorobę tę nazywa się również żółtaczką wszczepienną. Istnieje od około 82 mln lat i atakuje małpy człekokształtne (rodzina naczelnych, w skład której wchodzą człowiekowate, w tym my, oraz gibonowate).

Blisko 2 proc. Polaków jest przewlekle zakażonych tym wirusem, a 15-20 proc. przebyło to zakażenie w przeszłości. Liczba zakażonych WZW B na świecie to około 2 mld ludzi, czyli blisko jedna trzecia ludności Ziemi. Powikłania są przyczyną śmierci 686 tys. osób rocznie. Wirus jest 100 razy bardziej zakaźny niż HIV.

Jak WZW B zmienia wygląd chorego? Wywołuje żółtaczkę, czyli zażółcenie białek oczu i skóry. Jest to choroba atakująca wątrobę, która prowadzić może do marskości, a nawet nowotworu tego narządu.

Obecnie tylko 1 proc. zaszczepionych dzieci zapada na tę chroniczną chorobę w krajach, w których wirus dawniej infekował 8-15 proc. dzieci.

Szczepionka przeciw WZW B istnieje od 1982 roku.

Półpasiec

od 0:32

Choroba znana jest od starożytności, a wywołuje ją ten sam wirus, który jest przyczyną ospy wietrznej. Chorują na półpasiec te osoby, które w przeszłości przebyły ospę wietrzną i u których wirus pozostał przez jakiś czas „przyczajony” w zwojach czuciowych.

Na półpasiec choruje 300-500 osób na 100 tys. ludności, a na zachorowanie najbardziej narażone są osoby starsze.

Widoczne na pierwszy rzut oka objawy to zmiany skórne w postaci pęcherzyków i rumienia. Do tego występują nerwobóle.

Istnieją szczepionki przeciwko ospie wietrznej, a od niedawna również przeciw półpaścowi.

Ospa prawdziwa

od 1:02

Ospa prawdziwa, czasem zwana czarną – największy zabójca ludzkości. Towarzyszy ludziom od 12 tys. lat. Jest „darem żywego inwentarza” – wirus przeskoczył na nas z bydła i wyewoluował w taki sposób, że był w stanie przenosić się z człowieka na człowieka.

W XVI wieku ospa przyczyniła się do śmierci 95 proc. Inków. Podczas pandemii ospy w XVIII-wiecznej Europie zmarło około 60 mln ludzi.

Zewnętrzne objawy ospy to rozległe pęcherze zamieniające się w strupy. Jedna trzecia ludzi, którzy przeżyli zakażenie, traciła wzrok z powodu zmian tworzących się w oczach.

Ten niezwykle agresywny patogen wywołuje śmiertelność wynoszącą średnio 30 proc. u osób nieszczepionych (istnieją odmiany zabijające 95 proc. zakażonych) i średnio około 3-proc. śmiertelność u osób szczepionych. W 1963 roku we Wrocławiu wybuchła ostatnia w naszym kraju epidemia ospy prawdziwej, wskutek której zachorowało 99 osób i zmarło siedem.

Dzięki masowym szczepieniom ospa prawdziwa została uznana za eradykowaną w 1980 roku. Szczepionka przeciw ospie została wynaleziona w 1796 roku.

Gruźlica

od 1:36

To również choroba, która przywędrowała do nas od zwierząt hodowlanych – bydła. Jej pojawienie się zbiega się z początkami rolnictwa i hodowli przed 9000 lat.

Zewnętrzne objawy gruźlicy to zapadnięte, błyszczące oczy, blada skóra, spierzchnięte usta, kasłanie krwią.

W XIX wieku prątki gruźlicy były przyczyną aż 40 proc. zgonów wśród robotników i biedoty miejskiej. Na tę chorobę co roku umiera około 1 mln ludzi na świecie, głównie w Azji i Afryce. Od połowy XX wieku dzięki szczepieniom zapadalność na tę chorobę w Polsce spadła z 290 do 19 przypadków na 100 tys. osób. Szczepionka przeciw gruźlicy istnieje od 1921 roku.

Błonica

od 2:17

Jest z nami od 7 tys. lat. Bakteria maczugowiec błonicy atakuje głównie dzieci. Toksyna błonicza wywołuje ogólne zatrucie organizmu, co na zewnątrz manifestuje się poprzez zmiany skórne w postaci wrzodów pokrytych niekiedy szarą błoną. Na szyi chorego pojawia się rozległy nalot koloru krwistobrunatnego.

W 1943 roku podczas epidemii błonicy w Europie zachorowało milion osób, z czego 50 tys. zmarło. W Polsce w 1945 roku zarejestrowano około 22 tys. zachorowań i 1500 zgonów. Szczyt epidemii tej choroby w naszym kraju przypadał na połowę lat 50. XX wieku, kiedy odnotowano 163 zachorowania na 100 tys. osób. Szczepionka przeciw błonicy istnieje od 1913 roku.

Dzięki szczepieniu niemowląt przeciwko tej chorobie w Polsce nie było przypadku błonicy od lat 90. XX wieku.

Dżuma

od 2:59

Zyskała sobie przydomek czarnej śmierci. W XIV-wiecznej Europie z jej powodu zmarło blisko 50 mln ludzi. Wszystkie ofiary dżumy szacuje się dziś na około 200 mln ludzkich istnień. Choroba istnieje od co najmniej VI wieku n.e., a jej pierwsze duże uderzenie znane jest pod nazwą dżumy Justyniana.

Zarażenie chorobą wywoływaną przez bakterię Yersinia pestis najczęściej następuje wskutek pokąsania przez pchły pasożytujące na szczurach. Po ugryzieniu powstają krosty i pęcherze na skórze. Powiększają się i zmieniają kolor węzły chłonne, a powikłaniem może być postać septyczna choroby, która powoduje zmiany martwiczo-zgorzelinowe na skórze. Stąd czarna ręka – zgorzel może objąć całą dłoń, powodując martwicę.

Dżuma stała się uleczalna dzięki antybiotykom.

Żyjemy w naprawdę niezłych czasach. Doceniajmy to.

Nie ma więcej wpisów