captcha image

A password will be e-mailed to you.

Obostrzenia czy zasady izolacji społecznej nie są już w wielu miejscach niemal wcale przestrzegane, a tymczasem epidemia COVID-19 nie odpuszcza. Jak spędzić wakacje, nie narażając się na zakażenie? Oto 10 prostych zasad bezpiecznego postępowania. I chyba warto, żeby część z nich pozostała z nami jeszcze przez długi czas.  

Czy epidemię mamy już z głowy, przynajmniej chwilowo? Niestety, nie.

Po rozluźnieniu ograniczeń wszyscy poczuliśmy, jak bardzo mieliśmy ich dość. Pełną parą ruszyły wesela, spotkania, wyjazdy do zatłoczonych kurortów… A przecież obecnie (czyli na początku lipca 2020) liczba nowych zakażeń w Polsce jest – według danych Ministerstwa Zdrowia – podobna jak w kwietniu czy maju, kiedy wszyscy siedzieliśmy w domach i baliśmy się choroby! Od tego czasu nie zmieniło się właściwie nic z wyjątkiem naszego nastawienia. 

Tymczasem co i rusz dochodzą wieści o weselach czy pogrzebach, czyli dużych zgromadzeniach, na których pojawiły się ogniska choroby. Ludzie objęci kwarantanną mają wyjęte z życia dwa tygodnie i już samo to jest dyskomfortem, nie mówiąc już o poważniejszych konsekwencjach kontaktu z osobą chorą na COVID-19.

Czy COVID-19 jest groźny tylko dla seniorów?

Do epidemii zdążyliśmy się już przyzwyczaić, a ponieważ obostrzenia nas niewiarygodnie zmęczyły, to już nawet nie straszne nam zakażenie. Niektórzy nabrali wręcz przekonania, że COVID-19 tak naprawdę dotyka tylko seniorów, a młodsi nie muszą aż tak bardzo uważać.

Niepokojące wieści płyną ze szpitali, dokąd z ciężką postacią COVID-19 trafiają nie tylko seniorzy i osoby przewlekle chore, ale również młodzi ludzie, nieobarczeni współistniejącymi chorobami. Oni na COVID-9 umierają rzadziej niż seniorzy, ale wciąż nie wiemy, jakie będą dla wszystkich zakażonych długofalowe powikłania po tej chorobie. 

Dlaczego trzeba unikać zakażenia?

Dlatego warto jak najdłużej nie złapać koronawirusa – z każdym dniem poprawia się nasza wiedza o COVID-19, a więc wdrażane są skuteczniejsze terapie – właśnie teraz naukowcy odkrywają, jak powstrzymać nasz własny układ odpornościowy przez niszczeniem organizmu. Być może wkrótce odkryty zostanie skuteczny lek i ryzyko związane z zachorowaniem stanie się naprawdę małe. A za kilka lub kilkanaście miesięcy mamy szanse na skuteczną szczepionkę.

Co zrobić, żeby nie złapać koronawirusa podczas wakacji?
Oto 10 najważniejszych zasad:

1. Często myj ręce wodą z mydłem. To naprawdę ważne, a chroni nie tylko przed koronawirusem. Badania pokazują, że mycie rąk może o 16 proc. zmniejszyć ryzyko zakażenia chorobami układu oddechowego. Może też zmniejszyć aż o połowę liczbę zgonów z powodu chorób, którym towarzyszy biegunka. Noś ze sobą płyn do dezynfekcji, żeby móc odkazić ręce w terenie, kiedy niemożliwe jest ich umycie.

2. Nie dotykaj swojej twarzy nieumytymi lub nieodkażonymi dłońmi.

3. Unikaj miejsc, w których nie da się zachować 2-metrowych odstępów między ludźmi. Chodzi przede wszystkim o przestrzenie zamknięte, czyli sklepy, galerie handlowe, restauracje, samoloty, autobusy, banki czy apteki, ale też pływalnie czy sale weselne. Im dłużej wielu ludzi przebywa w słabo wietrzonych pomieszczeniach, tym większe mają ryzyko zakażenia koronawirusem. Tam, gdzie musisz – w sklepach czy aptekach – przebywaj możliwie najkrócej. 

4. Jeśli musisz przebywać w zamkniętej przestrzeni z innymi ludźmi, noś maseczkę – koniecznie prawidłowo, na ustach i nosie – i wymagaj tego od innych. 

O tym, dlaczego trzeba nosić maseczki w pomieszczeniach, nakręciliśmy krótki film we współpracy z twórcami i specjalistą wirusologiem:

5. Jeśli to możliwe, korzystaj z własnego samochodu lub roweru, a nie z transportu zbiorowego. Jeśli musisz jechać autobusem czy pociągiem – załóż maseczkę i staraj się zachować odstęp dwóch metrów od współpasażerów.

6. Na powietrzu ryzyko złapania COVID-19 jest niemal 20 razy mniejsze niż w zamkniętym pomieszczeniu. Dlatego korzystaj raczej z ogródków restauracji i kawiarni, bierz potrawy na wynos, kupuj jedzenie z okienka czy w food truckach. 

7. Jednak nawet na powietrzu może być niebezpiecznie, jeśli zbyt wiele osób będzie przebywać zbyt blisko siebie. Dlatego unikaj pikników, koncertów, meczów, basenów miejskich czy zatłoczonych przystanków autobusowych. Uważaj na deptakach, a nawet zatłoczonych plażach. Jeśli nie jesteś w stanie zachować 2-metrowego odstępu od innych ludzi, noś maseczkę i wymagaj tego od innych.

8. Po zameldowaniu w pensjonacie czy hotelu przetrzyj klamki, krany i przełączniki światła wodą z detergentem albo płynem do dezynfekcji.

9. W toaletach publicznych wyjątkowo starannie myj ręce i nie korzystaj z ręczników wielokrotnego użytku.

10. Kiedy spotkasz znajomego, nie podawaj mu ręki na powitanie ani nie cmokaj go w policzek. 

Nie ma już restrykcyjnych obostrzeń, więc wielu z nas wydaje się, że mogą znowu żyć normalnie. Mogą, ale niestety… nie powinni. Choroba wciąż jest obecna wśród nas, i to w nie mniejszym stopniu niż przed dwoma miesiącami. Wykażmy się mądrością i rozwagą i nie dajmy się ponieść fali entuzjazmu pod wpływem świeżo odzyskanej “wolności”. Poluzowanie zasad nie zwalnia nas z odpowiedzialności – za siebie i innych.

Powtarzam to sobie jak mantrę pomimo widoku tak wielu ludzi tłoczących się w sklepach bez maseczek albo z maseczkami dyndającymi na uchu czy zaczepionymi pod brodą. Szkoda, że tak wiele osób myśli wyłącznie o sobie.

Nie ma więcej wpisów