captcha image

A password will be e-mailed to you.
Robot Hyperion 2. Fot. Projekt Hyperion/Facebook

Robot Hyperion 2. Fot. Projekt Hyperion/Facebook

Niemal co chwila docierają do nas informacje o kolejnych zwycięstwach młodych Polaków – uczniów i studentów – w prestiżowych konkursach i zawodach związanych z kierunkami ścisłymi i inżynierskimi. Tam, gdzie wchodzi w grę konstruowanie zmyślnych maszyn, obliczenia czy programowanie, Polacy nie mają sobie równych. Potwierdzają to niedawne sukcesy naszych reprezentantów w tak prestiżowych konkursach jak RobotChallenge, Hello World Open, Międzynarodowe Zawody Matematyczne, Black Sea ROV czy University Rover Challenge. Poniżej prezentujemy tegorocznych zwycięzców tych konkursów.

Skąd te sukcesy? Specjaliści wskazują dwie przyczyny: wysoki poziom kształcenia na kierunkach ścisłych i inżynierskich w Polsce oraz ogromny zapał młodych Polaków do nowinek technicznych, który wynika ze stosunkowo niedawnego wyjścia naszego kraju zza Żelaznej Kurtyny. Dzięki temu specjaliści z Polski zyskali już sławę międzynarodową, a inwestycja w edukację inżyniersko-matematyczną jest wyborem gwarantującym dzieciom zatrudnienie w przyszłości.

codeEU-2014-banner-sTen zapał do nauk ścisłych, komputerów i programowania widać wyraźnie w ogromnym sukcesie programu Mistrzowie Kodowania, który uczy programowania dzieci w szkołach podstawowych. Do jego drugiej edycji, która rozpoczęła się we wrześniu 2014 roku, zgłosiło się ponad 600 szkół z całej Polski. I nie są to tylko zgłoszenia na papierze, bo kiedy Komisja Europejska rzuciła hasło Europejskiego Tygodnia Kodowania (11-17 października 2014), w naszym kraju – w dużej mierze z inicjatywy Mistrzów Kodowania – odbyło się 295 wydarzeń związanych z programowaniem. Tak duży odzew dał Polsce trzecie miejsce wśród wszystkich krajów europejskich, które wzięły udział w Europejskim Tygodniu Kodowania (łącznie odbyło się około 3000 wydarzeń na całym kontynencie).

 

A oto triumfy Polaków w konkursach i zawodach w 2014 roku:

Drużyna Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej. Fot. Projekt Hyperion/Facebook

Drużyna Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej po ogłoszeniu wyników konkursu University Rover Challenge. Fot. Projekt Hyperion/Facebook

University Rover Challenge – zawody łazików marsjańskich w USA

Już dwa razy z rzędu – w 2013 i 2014 roku – drużyna Hyperion 2 z Politechniki Białostockiej zatriumfowała w międzynarodowych zawodach łazików marsjańskich University Rover Challenge, organizowanych w stanie Utah w USA.

Zdalnie sterowany robot skonstruowany przez siedmioosobowy zespół studentów Wydziału Mechanicznego Politechniki Białostockiej okazał się najlepszym spośród ponad 20 konkurujących ze sobą maszyn. Ich zadania konkursowe polegały m.in. na pokonaniu ostrego podjazdu z kamieniami, dostarczeniu astronautom w potrzebie niezbędnych narzędzia czy pobraniu próbki gruntu i zbadaniu jej w poszukiwaniu śladów życia.

Do drużyny Hyperion 2 należą: Michał Grześ (główny projektant), Robert Bałdyga (główny programista), Jakub Maliszewski (programista/elektronik), Jacek Wojdyła (elektronik/mechanik), Maciej Rećko (młodszy projektant/mechanik), Maciej Baka (elektronik) oraz dr inż. Kazimierz Dzierżek (opiekun naukowy projektu).

Rozwiązania zastosowane w zwycięskim łaziku mają szansę być wykorzystane podczas prawdziwej misji na Marsa – taki jest zamysł organizatorów konkursu, stowarzyszenia Mars Society.

 

Zwycięzcy zawodów w kodowaniu Hello World Open: polscy informatycy Piotr Żurkowski, Tomasz Żurkowski i Wojciech Jaśkowski. Fot. helloworldopen.com

Zwycięzcy zawodów w kodowaniu Hello World Open: polscy informatycy Piotr Żurkowski, Tomasz Żurkowski i Wojciech Jaśkowski. Fot. helloworldopen.com

Hello World Open – mistrzostwa świata w kodowaniu w Helsinkach

Polacy wygrali mistrzostwa świata w kodowaniu Hello World Open, rozgrywane w czerwcu 2014 roku w Helsinkach. Na podium stanęła drużyna programistów z Politechniki Poznańskiej o nazwie Need for C, złożona ze studenta (Piotr Żurkowski), pracownika (Wojciech Jaśkowski) i absolwenta (Tomasz Jaśkowski) Politechniki Poznańskiej. Polacy pokonali 2500 zespołów z 90 krajów świata.

W finale mistrzostw rywalizowało sześć zespołów, których zadaniem było stworzenie programu umożliwiającego zwycięstwo w wirtualnym wyścigu Formuły 1. Zmagania trwały od marca tego roku, a polski zespół na ostatnim etapie konkursu pracował nad rozwiązaniem nawet po 12-14 godzin na dobę.

Organizatorem zawodów Hello World Open, rozgrywanych w tym roku po raz pierwszy, jest fiński twórca gier komputerowych Supercell i firma technologiczna Reaktor.

 

Podium w kategorii minisumo podczas zawodów RobotChallenge w Wiedniu. Fot. forbot.pl

Podium w kategorii minisumo podczas zawodów RobotChallenge w Wiedniu. Fot. forbot.pl

RobotChallenge – zawody robotyczne w Wiedniu

Podczas największych w Europie zawodów robotów – RobotChallenge 2014 – Polacy zgarnęli osiem medali, w tym cztery złote, wygrywając tym samym w klasyfikacji medalowej. To już czwarta z rzędu wygrana Polaków w klasyfikacji medalowej wiedeńskich zawodów, w których uczestniczą licealiści i studenci samodzielnie tworzący autonomiczne i mobilne roboty. W wydarzeniu wzięło udział 608 zawodników z 34 państw, którzy przywieźli 429 samodzielnie zaprojektowanych i wykonanych robotów.

Zawodnicy RobotChallenge rywalizowali w 15 kategoriach. Polacy zdobyli złoto w czterech konkurencjach: robotów walczących – minisumo (robot Storm II zbudowany przez studentów AGH z Krakowa) i humanoid sumo (DUE z Nowego Dworu Gdańskiego), w konkurencji sprawnościowej – puck collect (Sarmatic z Gdyni) oraz biegu na czas robotów humanoidalnych – humanoid sprint (Hb z Białegostoku).

 

Polska reprezentacja na Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Logicznych i Matematycznych w Paryżu. Fot. Organizatorzy

Polska reprezentacja na Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Logicznych i Matematycznych w Paryżu. Fot. Organizatorzy

Międzynarodowe Mistrzostwa w Grach Logicznych i Matematycznych w Paryżu

Polska reprezentacja zgranęła w 2014 roku aż 10 medali podczas Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Logicznych i Matematycznych w Paryżu. Na 24 medale w tym konkursie nasi matematycy zdobyli pięć złotych, trzy srebrne i dwa brązowe. Polacy wygrali również w klasyfikacji drużynowej. To najlepszy wynik Polski w historii tego konkursu, w którym nasi reprezentanci biorą udział od 1992 roku.

Do Paryża pojechało 29 polskich matematyków, w wieku od 10 lat wzwyż. Aż 21 spośród nich znalazło się w pierwszej dziesiątce w ośmiu kategoriach wiekowych. W Paryżu na najwyższym podium stanęli: Konrad Czarnecki z Warszawy (w kategorii dla klas IV), Radosław Girul z Wrocławia (klasa V-VI), Łukasz Bożyk z Warszawy (kategoria: licealiści), Łukasz Kalinowski z Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu (studenci) oraz Marcin Ornat z Zielonek (zwycięzca w kategorii otwartej).

O wysoki poziom polskich reprezentantów dba łowca talentów matematycznych dr Janusz Górniak z Wydziału Podstawowych Problemów Techniki Politechniki Wrocławskiej, który jest opiekunem matematycznej reprezentacji Polski i organizatorem krajowych eliminacji.

 

Badawczy Robot Głębinowy Politechniki Warszawskiej, zwycięzca zawodów Black Sea ROV w Rumunii. Fot. Facebook.com/ERIS.PROJECT

Badawczy Robot Głębinowy Politechniki Warszawskiej, zwycięzca zawodów Black Sea ROV w Rumunii. Fot. Facebook.com/ERIS.PROJECT

Black Sea ROV – zawody robotów głębinowych w Rumunii

Studenci Politechniki Warszawskiej w sierpniu 2014 roku zdobyli złoty medal w zawodach robotów głębinowych Black Sea ROV w Rumunii. Ponieważ były złe warunki – wysokie fale na morzu – pozostałe zespoły zgłoszone w tej kategorii nie zdecydowały się na start. Mimo to zawody rozegrano, a polscy reprezentanci ze Studenckiego Koła Astronautycznego PW jako jedyni czuli się na tyle silni, by podjąć to wyzwanie. Ich Badawczy Robot Głębinowy o mało nie roztrzaskał się o brzeg, ale udało mu się wypełnić zadanie i do rąk Polaków trafił złoty puchar zawodów.

Tekst jest elementem współpracy z firmą Samsung. Partner nie miał wpływu na treść ani opinie, które wyrażamy.

 

Polecamy też:

Trudno w to uwierzyć, ale to właśnie jest najlepszy zawód przyszłości

Futurysta to ryzykowny zawód – jak dawniej wyobrażano sobie przyszłość

 

 

 

Nie ma więcej wpisów