captcha image

A password will be e-mailed to you.
Mur w "Grze o Tron". Źródło: http://gameofthrones.wikia.com/

Mur w “Grze o Tron”. Źródło: http://gameofthrones.wikia.com/

Japończycy znaleźli sposób na skażoną wodę wyciekającą z uszkodzonej elektrowni. Otoczą budynki… lodowym murem.

Po katastrofie, która wydarzyła się w 2011 roku, elektrownia w Fukushimie wciąż sieje wokół skażeniem. Największym problemem jest napromieniowana woda, która wciąż wycieka się z basenów z wypalonym paliwem z reaktora. Problemem jest też ponad 400 ton wód gruntowych, które co dzień omywa skażone urządzenia i budynki reaktora, a następnie spływa do położonego kilkaset metrów dalej Pacyfiku. O poziomie skażenia świadczy fakt, iż roboty wysyłane do elektrowni, by usunąć stopione pręty paliwowe, jeden po drugim uległy awarii wskutek zbyt wysokiego promieniowania jonizującego. Na terenie elektrowni składowane jest blisko 800 tys. ton skażonej wody. Nikt nie wie, ile do tej pory wyciekło ze zbiorników.

Podziemny mur otoczy elektrownię w Fukushimie. Źródło: IEEE Spectrum

Podziemny mur otoczy elektrownię w Fukushimie. Źródło: IEEE Spectrum

Próby uszczelnienia basenów czy przepompowania wody do innych zbiorników na razie nie wchodzą w grę, więc japońscy naukowcy postanowili odciąć elektrownię od świata. Pomysł jest z pogranicza science fiction: wokół budynków Fukushimy powstaje podziemny lodowy mur o długości 1,5 km. Składa sięz umieszczonych jedna obok drugiej rur wypełnionych chłodziwem, wkopanych na głębokość 30 metrów. Zadaniem chłodziwa o temperaturze -30 stopni Celsjusza jest zamrożenie okolicznej gleby, dzięki czemu ma powstać lodowa zapora oddzielająca elektrownię od wód gruntowych płynących z wyżej położonych terenów do oceanu.

Konstrukcja jest już w dużej mierze gotowa. Teraz firma Tokyo Electric Power Co. (TEPCO), właściciel elektrowni, dostała od japońskiego rządu zielone światło na rozpoczęcie chłodzenia gleby. Całość projektu ma kosztować, bagatela, ponad 300 mln dol. i nikt nie ma pewności, czy ostatecznie powstrzyma ucieczkę radioaktywnej wody z Fukushimy. Pozostaje trzymać kciuki za powodzenie tego przedsięwzięcia.

Źródło

 

Nie ma więcej wpisów