captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Ludzie nie potrafią odróżnić palców u stóp, gdy na nie nie patrzą. Fot. Janine

Ludzie nie potrafią odróżnić palców u stóp, gdy na nie nie patrzą. Fot. Janine

Wygląda na to, że nasz mózg nie bardzo radzi sobie z ciałem, którym zarządza. Badacze z Oxford University sprawdzili, jak ludzie radzą sobie z odróżnianiem palców u nóg. Doświadczenie polegało na tym, że badani musieli nie patrząc odróżnić, którego z ich palców dotknięto.

W przypadku palców u rąk nie było problemu – w 99 procentach rozpoznanie było prawidłowe. Ale gdy badacze poszturchiwali palce u stóp sprawa się komplikowała. W przypadku wielkiego i najmniejszego palca rozpoznanie było prawidłowe w 94 procentach. Ale w przypadku palców środkowych było to, licząc 57, 60 i 79 procent. Najwięcej problemów sprawiał palec drugi i trzeci, te najbliższe wielkiemu (na naszym zdjęciu to ten z namiętnymi ustami i ten z postrzępioną grzywką).

Sprawność rozpoznawania różniła się w zależności od badanych, ale ani jedna osoba nie robiła tego bezbłędnie. Tu trzeba podkreślić, że do badania wzięto ludzi zdrowych, bez problemów neurologicznych czy innych mogących wpłynąć na wynik.

Pomyłki układały się w pewien schemat – drugi palec uznawany był za trzeci, a trzeci za czwarty. Zjawisko występowało wyraźniej, gdy badano nogę niedominującą (czyli w większości przypadków lewą).

Naukowcy wysunęli teorię, że mózg, zamiast „widzieć” pięć palców ma raczej obraz pięciu odcinków czy bloków, których granice nie pokrywają się z anatomicznymi granicami między palcami.

My się zabieramy za doświadczenia – jeśli zachcecie sprawdzić, czy u was też występuje to zjawisko, dajcie znać.

źródło

Polecamy też:

Męska dłoń zdradza poziom testosteronu i stan zdrowia

Dlaczego po kawie chce się kupę?

 

Nie ma więcej wpisów