captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Woda w mikrograwitacji. Fot. NASA/YouTube

Woda w mikrograwitacji. Fot. NASA/YouTube

Jeśli ktoś szukał dobrego powodu, by kupić telewizor o rozdzielczości 4K, to właśnie go znalazł. Piąta misja statku SpaceX dostarczyła na Międzynarodową Stację Kosmiczną kamerę  RED Epic Dragon, która nagrywa w rozdzielczości sięgającej 6K czyli  6144 x 3160 pikseli z prędkością do 300 klatek na sekundę.

Oczywiście astronauci nie zwlekając zabrali się za tworzenie filmów o niedostępnej dotąd na orbicie jakości. Materiał filmowany jest w rozdzielczości 6K, która jest następnie zmniejszana przed przesłaniem na Ziemię. Filmy najlepiej oczywiście oglądać na ekranie wyświetlającym obraz UltraHD, ale i na słabszym wyświetlaczu widać niesamowite szczegóły, jakie może uchwycić nowy sprzęt.

To naturalnie nie tylko zabawa, ale przede wszystkim narzędzie naukowe. Taka kamera pozwala zapisać szczegóły, jakich dotąd nie dało się utrwalić na orbicie. Dobrym przykładem jest film, w którym astronauta pokazuje zachowanie wielkiej kropli wody w warunkach mikrograwitacji. Najpierw dodaje do niej barwniki, a potem wsuwa w środek tabletkę musującą. Świetnie widać nie tylko zmiany zachodzące wewnątrz wodnej kulki, ale też maleńkie kropelki wody wystrzeliwujące wokół.

Film absolutnie hipnotyzuje – koniecznie obejrzyjcie go w powiększeniu na cały ekran. Im ekran większy, tym lepiej – nam marzy się zobaczenie tego na 60 calach w UltraHD 🙂

Jeśli się wam podobało, polecamy jeszcze drugi film. Podobna zabawa z kroplą, jednak inaczej przeprowadzona. Tu z kolei świetnie widać, jak pozostawiona w spokoju woda tworzy idealną kulę. Napięcie powierzchniowe stara się ścisnąć wodę w bryłę o możliwie małej powierzchni. Czyli właśnie kulę.

Warto pamiętać, że mikrograwitacja panująca na orbicie to nie brak grawitacji. To efekt uzyskiwany, gdy ciało spada. Takie samo zjawisko można by zobaczyć w spadającej z wysoka windzie. Ale wam i sobie życzymy raczej oglądania tego na orbicie… 🙂

A skoro oni mogą nas nagrywać z taką rozdzielczością, to może i my lepiej im się przypatrujmy? W tych dniach Międzynarodowa Stacja Kosmiczna lata nad Polską. 

Nie ma więcej wpisów