captcha image

A password will be e-mailed to you.

Fot. Pixabay

Soki nie mają zasadniczego znaczenia w zdrowej, zrównoważonej diecie dzieci. Ba, w wielu przypadkach mogą zrobić więcej złego niż dobrego. Dlatego Amerykańska Akademia Pediatrii zmieniła zalecenia dotyczące podawania dzieciom soków owocowych. Dotyczy to nie tylko produktów ze sklepu, ale też soków wyciskanych domowymi sposobami.

Najistotniejsza zmiana dotyczy tego, by nie podawać soków dzieciom poniżej pierwszego roku życia. Zdaniem specjalistów, którzy opublikowali w poniedziałek nowy dokument, soki nie przynoszą tej grupie dzieci korzyści żywieniowych, a mogą zastępować to, czego dzieci naprawdę potrzebują: białek, tłuszczy i składników mineralnych zawartych w mleku matki lub sztucznym pokarmie.

Zalecenia zmieniono po raz pierwszy od 16 lat i, co pokazują komentarze w internecie, mogą być one zaskakujące dla wielu rodziców, którzy dotąd sądzili, że 100-procentowy sok owocowy to samo zdrowie. Przekonanie takie wyrabiają m.in. reklamy sugerujące, że soki doskonale zastępują owoce.

Tymczasem to nieprawda, co mocno podkreślają pediatrzy. Przede wszystkim soki – w przeciwieństwie do owoców – nie zawierają błonnika (lub zawierają go mało), poza tym bardzo źle wpływają na zęby. 120 ml soku jabłkowego to 13 gramów cukru i 60 kilokalorii oraz zero błonnika. Tymczasem pół filiżanki pokrojonego jabłka to 5,5 grama cukru, 30 kilokalorii i 1,5 grama błonnika, który zwiększa uczucie sytości.

Dodatkowo typowe soki dostępne w sklepach nie różnią się specjalnie wartością odżywczą od napojów gazowanych. Uważa się też, że w wielu przypadkach stają się zachętą do ich picia.

Jednocześnie zawartość witamin w sokach nie ma większego znaczenia, bo przy zbilansowanej diecie dzieci nie cierpią na ich niedobory.

W nowych zaleceniach poświęcono też uwagę sokom niepasteryzowanym – dostępnym w sklepach ze zdrową żywnością czy wyrabianym domowymi sposobami. Amerykańscy pediatrzy podkreślają, że picie niepasteryzowanych soków niesie ryzyko zakażenia drobnoustrojami takimi jak E.coli, salmonella czy Cryptosporidium, które mogą wywołać m.in. biegunki. Soki pasteryzowane nie stwarzają takiego zagrożenia.

Oto szczegółowe zalecenia pediatrów dla poszczególnych grup wiekowych:

Do 12. miesiąca życia – nie podajemy soków

1-3 lat – do 120 ml soków dziennie

4-6 lat – do 120-180 ml soków dziennie

7-18 lat – do 240 ml soków dziennie

Dodatkowo odradza się dawanie dzieciom do 3. roku życia soków w butelkach czy bidonach, które zachęcają do popijania w ciągu dnia.

Po tym wszystkim pomyślmy, ile razy widzimy malucha, który w ciągu minuty wciąga kartonik soku. Taki kartonik ma zwykle pojemność 200 ml.

Źródło

Nie ma więcej wpisów