captcha image

A password will be e-mailed to you.
  1. Nowy kolor nazywa się YInMn Blue – i ta nazwa ma sens. Teraz, dzięki firmie Crayola, będzie można kupić kredkę YInMn.

YInMn Blue. Źródło: Oregon State University

Być może wyda się to Wam dziwne, ale wielu kolorów tęczy nie udało się do tej pory odwzorować w barwnikach. Dlaczego? Aby stworzyć nowy, czysty pigment, trzeba odkryć zupełnie nowy materiał, który w unikalny sposób absorbuje fale świetlne. Nie osiągniemy tego efektu, po prostu mieszając ze sobą dwa kolory.

Kolor YInMn Blue – bo taką roboczą nazwę otrzymał nowy odcień niebieskiego – został odkryty przypadkiem w laboratoriach Oregon State University podczas mieszania odczynników chemicznych. Podobne zdarzenie nie miało miejsca od czasu, gdy w 1802 roku francuski chemik Louis Jacques Thénard odkrył niebieski w odcieniu zwanym kobaltowym.

Teraz firma Crayola stworzyła kredkę w nowym, wyjątkowo żywym odcieniu. Producent ogłosił konkurs dla dzieci na nazwę dla nowego koloru. Nad farbą w tym odcieniu pracuje również inny amerykański producent, Shepherd Colour Company.

YInMn Blue w wydaniu firmy Crayola. Fot. Crayola

Historia odkrycia nowego odcienia niebieskiego sięga 2009 roku, kiedy to w laboratorium Oregon State University prof. Mas Subramanian wraz ze swoimi studentami badali właściwości elektryczne tlenków manganu. Substancję tę zmieszali z tlenkiem itru i tlenkiem tytanu i podgrzali do temperatury przekraczającej 1000 st. C. Wówczas to ich oczom ukazał się niemal perfekcyjny kolor niebieski. Wzór chemiczny otrzymanego związku to YIn0.8Mn0.2O3, stąd nazwa YInMn Blue. Nowy kolor jest tak żywy, ponieważ tworzące go związki chemiczne wiążą się w unikalnej strukturze, która niemal całkowicie pochłania czerwoną i zieloną długość fali, więc odbijane jest prawie czyste światło niebieskie. Związki te są również bardzo stabilne, więc nowy odcień nie blednie z czasem i nie jest toksyczny.

Jak podkreśla prof. Subramanian, nowy niebieski może się przydać w procesie renowacji zabytków, ponieważ jest zbliżony do ultramaryny, ale znacznie od niej trwalszy. Ultramarynę tworzy się z minerału lapis lazuli (lazurytu), który niestety wraz z upływem czasu traci na intensywności.

Nowym niebieskim mogą też być zainteresowane m.in. firmy budowlane, ponieważ odcień ten może odbijać promieniowanie podczerwone i dzięki temu zapobiegać nadmiernemu nagrzewaniu się wnętrz.

Źródło

Nie ma więcej wpisów