captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fragment alchemicznego manuskryptu Newtona znajdującego się w bibliotece Cambridge University

Fragment alchemicznego manuskryptu Newtona znajdującego się w bibliotece Cambridge University

Po latach udało się odzyskać przepis alchemiczny na to, jak przemienić rtęć i ołów w złoto. Autorem zapisków jest sam Isaac Newton, który – jak to ówcześnie bywało – nie zajmował się tylko nauką w dzisiejszym jej rozumieniu.

Udało się odkupić od prywatnych kolekcjonerów bezcenne odręczne zapiski prowadzone przez Isaaca Newtona. Manuskrypty zawierają m.in. przepis na uzyskanie kluczowego składnika kamienia filozoficznego – filozoficznej rtęci. Kamień filozoficzny miał być substancją, która pozwala na zamienienie metali nieszlachetnych w srebro lub złoto. Wedle przekonań alchemików miał on również dawać nieśmiertelność. Kamień filozoficzny miał rozbijać metal do postaci “materii pierwotnej”, z której można było ukształtować dowolny pierwiastek.

Isaac Newton, obok swoich przełomowych badań nad ruchem ciał, pływami morskimi, optyką i biblią zajmował się również alchemią. Pozostawił po sobie ogromną liczbę zapisków zawierających przepisy, które z punktu widzenia dzisiejszej nauki pozostają tylko swoistym kuriozum. Jednak owe manuskrypty kryją ciekawe tajemnice – Newton wykorzystywał często ich marginesy i niezapisane strony do prowadzenia notatek z prawdziwie naukowych doświadczeń.

Właśnie taka kolekcja trafiła do American Chemical Heritage Foundation, która wykupiła ją z prywatnych rąk. Zapiski Newtona zostały sprzedane przez jego spadkobierców w latach 30. XX wieku i pozostawały niedostępne. Teraz American Chemical Heritage Foundation zamierza pisma skatalogować, zeskanować i udostępnić publicznie w internecie.

Dziś już wiemy, że możliwa jest przemiana rtęci w złoto. Zamiast kamienia filozoficznego potrzebujemy tylko reaktora atomowego lub akceleratora cząstek. W reaktorze wystarczy tylko bombardować rtęć neutronami, co pozwala na uzyskanie nietrwałego izotopu Hg-197, który zmienia się w trwały Ag-197. Bryłkę złota wytworzonego w ten sposób można oglądać w Muzeum Nauki i Przemysłu w Chicago. Kłopot w tym, że metoda jest zupełnie nieopłacalna.

Dobrze, że poza poszukiwaniem kamienia filozoficznego Isaac Newton znalazł też chwilę na inne badania…

 

Inne manuskrypty Newtona można zobaczyć m.in. w bibliotece Cambridge University:

 

 

Nie ma więcej wpisów