captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Harrison Schmitt. Fot. NASA

Harrison Schmitt. Fot. NASA

Harrison „Jack” Schmitt, członek załogi Apollo 17, dwunasty i ostatni człowiek na Księżycu, będzie gościem zawodów European Rover Challenge (ERC 2015) we wrześniu 2015. Crazy Nauka jest patronem medialnym tego wydarzenia.

O zawodach European Rover Challenge pisaliśmy już wielokrotnie, kiedy konkurs łazików marsjańskich zawitał po raz pierwszy do Podzamcza koło Chęcin w Górach Świętokrzyskich we wrześniu 2014 roku. Stało się to na fali sukcesów polskich konstruktorów łazików w zawodach University Rover Challenge, które odbywają się od kilku lat w Stanach Zjednoczonych. Po kolejnym zwycięstwie polskiej drużyny organizacja Mars Society Polska wraz z Europejską Fundacją Kosmiczną postanowiły zorganizować europejską edycję zawodów w naszym kraju – po to, by więcej lokalnych zespołów mogło wziąć w nich udział. Impreza przyciąga również zespoły z zagranicy.

W tym roku zawody European Rover Challenge (ERC) odbędą się w Regionalnym Centrum Naukowo-Technologicznym w Podzamczu 5-6 września 2015. Będzie  to druga edycja największej imprezy robotyczno-kosmicznej w Europie. Udział w zawodach zapowiedziały 34 drużyny z całego świata, łącznie 300 konstruktorów łazików marsjańskich. Gościem specjalnym imprezy będzie astronauta NASA Harrison Schmitt. Dr Schmitt jest emerytowanym geologiem, profesorem uniwersyteckim, senatorem amerykańskim. Uczestniczył w misji Apollo 17 – ostatniej załogowej wyprawie na Księżyc. W 1972 r. spędził trzy dni na powierzchni Srebrnego Globu. Podczas 22 godzin spacerów udało mu się zebrać 110 kg próbek skał i gleby. Przejechał również 36 kilometrów pojazdem księżycowym.

– Schmitt jest pierwszym – i jak dotąd jedynym- zawodowym naukowcem, który znalazł się poza ziemską orbitą. Zanim sam poleciał w kosmos, szkolił innych astronautów –  mówi Łukasz Wilczyński, Prezes Europejskiej Fundacji Kosmicznej, organizator ERC 2015. – Amerykanie mówią, że szansa na spotkanie człowieka, który był na Księżycu jest jak jeden do 55 milionów.

30 lat temu do Polski przyjechał Buzz Aldrin – drugi człowiek na powierzchni Księżyca. Wówczas była to wizyta półprywatna. Tym razem Harrison Schmitt spotka się z szeroką publicznością podczas Europejskich Zawodów Robotów Marsjańskich (ERC 2015). Wydarzenie jest otwarte dla wszystkich pasjonatów kosmosu, nauki i nowych technologii, a wstęp na nie darmowy.

Zwycięska drużyna Projekt Scorpio. European Rover Challenge 2014. Fot. Projekt Scorpio/Facebook

Zwycięska drużyna Projekt Scorpio. European Rover Challenge 2014. Fot. Projekt Scorpio/Facebook

Podczas zawodów będzie można obserwować rywalizację ponad 300 konstruktorów łazików marsjańskich z całego świata. Na dodatkowym torze swoje zastosowanie zaprezentują profesjonalne roboty, wykorzystywane m.in. przez wojsko czy policję. Pomiędzy poszczególnymi konkurencjami odbywać się będą  spotkania z gośćmi specjalnymi. Oprócz Harrisona Schmitta, podczas ERC pojawią się także dr Gianfranco Visentin, szef działu robotyki Europejskiej Agencji Kosmicznej, prof. Giancarlo Genta, znany specjalista ds. robotyki z Politechniki Turyńskiej oraz Robert Zubrin, założyciel stowarzyszenia  The Mars Society. Fani literatury i kina będą mogli porozmawiać z Andy Weirem, autorem bestsellerowej powieści Marsjanin, na podstawie której powstaje film w reżyserii Ridleya Scotta, z Mattem Damonem w roli głównej.

Wydarzeniu towarzyszyć będą dwudniowe, plenerowe pokazy naukowo-technologiczne. W programie zaplanowano m.in. start rakiety, warsztaty robotyczne oraz prezentacje dla najmłodszych. W tej strefie zobaczymy m.in. humanoida NAO – robota, który chodzi, rozmawia i reaguje na otoczenie. Specjalnie dla nauczycieli przygotowano warsztaty edukacji kosmicznej ESERO.

Wydarzeniu patronuje Ministerstwo Gospodarki. Partnerami zostały Europejska Agencja Kosmiczna, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Województwo Świętokrzyskie, Mars Society Polska, Przemysłowy Instytut Automatyki i Pomiarów, WObit, ASTOR, ABM Space Education. Organizatorami ERC jest Europejska Fundacja Kosmiczna i Regionalne Centrum Naukowo-Technologiczne w Podzamczu. Producentem wydarzenia jest agencja Planet PR.

Więcej szczegółów znajduje się na stronie:  www.roverchallenge.eu

 

Nie ma więcej wpisów