captcha image

A password will be e-mailed to you.
Rosalind Franklin, współodkrywca struktury DNA

Rosalind Franklin, współodkrywca struktury DNA

W okrągłą 60. rocznicę opisania struktury DNA  przypominamy jej czwartego współodkrywcę: niedocenioną i kontrowersyjną Rosalind Franklin.

Była biologiem i genetykiem, a jej wielkim osiągnięciem było udoskonalenie techniki rentgenografii strukturalnej. Tą metodą wykonała zdjęcie sodowej soli DNA, które stało się punktem wyjścia dla badań nad strukturą DNA prowadzonych przez Jamesa Watsona i Francisa Cricka.

Problem w tym, że jej prace zawędrowały do Watsona i Cricka bez jej wiedzy i zgody, a decyzję tę podjął Maurice Wilkins pracujący wraz z Franklin w King’s College. To on jako trzeci – obok Cricka i Watsona – otrzymał nagrodę Nobla za odkrycie podwójnej helisy DNA.

Nazwisko Franklin nie zostało uwzględnione w werdykcie Komitetu Noblowskiego, bo uczona już nie żyła w momencie przyznania nagrody. Zmarła na raka pięć lat po odkryciu struktury DNA, w 1958 roku. Nowotwór był prawdopodobnie spowodowany ciągłą ekspozycją na promieniowanie rentgenowskie w trakcie prowadzenia przez nią badań naukowych.

W książce “Podwójna helisa” wydanej w 1968 roku Watson opisał Rosalind Franklin jako trudnego współpracownika i mizantropa, w dodatku sceptycznie nastawionego do helikalnej budowy DNA. Ile w tym prawdy? Sam Watson zasłynął ze swoich kontrowersyjnych i często niepoprawnych politycznie wypowiedzi, co umniejsza jego wiarygodność.

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów