captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Gdyby zgromadzić całą wodę na Ziemi w kroplę, to kula miałaby średnicę około 1400 km

Gdyby zgromadzić całą wodę na Ziemi w kroplę, to kula miałaby średnicę około 1400 km

Faktycznie – skądś przecież musiała. Najprostszym wyjaśnieniem byłoby stwierdzenie, że była tu od początku, stanowiła jedną z substancji tworzących Ziemię. Tak też zapewne było – dysk materii krążącej wokół młodego Słońca zawierał wodę i znalazła się ona w składzie Ziemi. Tyle, że nasza planeta przez miliardy lat pozostawała kulą płynnej magmy, a w takich warunkach woda nie miała szans się uchować. Odparowała więc i uciekła w kosmos.

Teraz jednak żyjemy na całkiem mokrej (przynajmniej z wierzchu) planecie. Dlaczego? Ano za sprawą komet. Ale oddajmy głos fizykowi Tomaszowi Rożkowi:

Jest jednak pewna wątpliwość. Badania komet pokazały, że skład izotopowy niesionej przez nie wody jest inny niż skład ziemskich oceanów – więcej w nich ciężkiej wody zawierającej zamiast wodoru deuter. Co więc się stało? Być może komety, które badamy są inne niż te, które przed miliardami lat zasiliły Ziemię w wodę?

A może Ziemia wcale nie była na początku taka gorąca jak sądzimy i pierwotna woda zdołała się na niej uchować? Tego wciąż nie wiemy.

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów