captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Fot. Ivy Allen / USFWS

Fot. Ivy Allen / USFWS

Sri Lanka stała się pierwszym krajem w Południowej Azji (i szesnastym na świecie), który zniszczył swoje zapasy skonfiskowanych nielegalnych kości słoniowych.

Zmiażdżono 359 kłów podczas publicznej ceremonii w Kolombo, w której udział wzięli również przedstawiciele rządu, dyplomaci, dzieci z okolicznych szkół i reprezentanci Konwencji o Międzynarodowym Handlu Dzikimi Zwierzętami i Roślinami Gatunków Zagrożonych Wyginięciem (CITES).

Obecni byli też przedstawiciele wielu różnych religii, aby pobłogosławić i pomodlić się za słonie zabite w celu zdobycia kłów; buddyjski mnich Omalpe Sobitha Thero opisał ceremonię jako “przeprosiny za tę okropność.” Hinduscy, muzułmańscy, buddyjscy i chrześcijańscy przedstawiciele wypowiedzieli się po kolei krótko na temat powagi ochrony środowiska i po raz kolejny potępili publicznie kłusownictwo.

Po zniszczeniu kości w ogromnej miażdżarce – co zajęło wiele godzin – pozostałości kłów przeniesiono do pieca; spalone resztki zostaną wyrzucone do Oceanu Indyjskiego.

Warte około 3 milionów dolarów i ważące około 1,5 tony kości zostały przechwycone w 2012 roku przez celników w Sri Lance – kontenery oznaczone były jako przewożące resztki plastiku i podróżowały z Kenii do Dubaju. Dochodzenie Interpolu dotarło do źródła kości, Mozambiku i Tanzanii, gdzie słonie są wciąż narażone na ataki kłusowników, próbujących zdobyć ich kły, pomimo międzynarodowego zakazu przewozu kości słoniowych.

Z racji tego, że większość słoni w Sri Lance nie posiada kłów, problem z kłusownictwem jest głównie skoncentrowany w Afryce, gdzie zabijano nawet 100 słoni każdego dnia w 2012 roku. Zakaz sprzedaży kości wniesiono w 1989 roku, jednak po krótkim wzroście liczby słoni w Afryce w kolejnych latach, badania wykazały że zwierząt jest obecnie coraz mniej z powodu wysoko rozwiniętego czarnego rynku, który bezustannie na nie poluje.

Większość kłów sprzedawana jest na rynkach azjatyckich i na Bliskim Wschodzie, gdzie wykorzystywana jest przez znachorów i podczas różnych ceremonii. Istnieją obawy, że jeżeli kłusownicy nie zostaną zatrzymani, afrykańskie słonie mogą wyginąć całkowicie nawet w ciągu 15 lat.

 

Nie ma więcej wpisów