captcha image

A password will be e-mailed to you.

IBM zaprzęgnie swój superkomputer, by łączył ze sobą tysiące prac naukowych i odkrywał nieznane jeszcze polimery.

Watson, komputer który ma odpowiedzieć na każde pytanie (zdjęcie: IBM)

Podczas konferencji EmTech Digital, odbywającej się w San Francisco, Dario Gil, wiceprezes do spraw nauki i rozwiązań w IBM Research powiedział, że sztuczna inteligencja będzie odkrywać nowe materiały.

Gil przytoczył badania, z których wynika, że do tej pory na całym świecie zostało opublikowane 50 milionów prac z zakresu nauk przyrodniczych, a liczba publikacji podwaja się co 9 lat. Naukowcy tylko do pewnego, bardzo niewielkiego stopnia są w stanie wyłowić z nich i powiązać razem to co jest istotne. Z pomocą ma przyjść akcelerator ludzkiej wiedzy, jakim jest superkomputer IBM Watson. Jednym z jego najnowszych, komercyjnych zadań jest poszukiwanie nowych polimerów.

Watson by wykonać takie zadanie ma być zasilony nieuporządkowanymi danymi, takimi jak zgłoszenia patentowe, prace naukowe, raporty badawcze oraz informacjami o ustrukturyzowanym charakterze, jakim są tabele, arkusze kalkulacyjne itp. Wcześniej wszystkie dane wejściowe zostaną poddane głębokiej analizie na… laptopach naukowców. Tak mały komputer wystarczy, by bazujący na technikach przetwarzania języka naturalnego i uczenia maszynowego, program IBM Text Analytics, w ciągu 30 sekund opracował zawarte w pracy badawczej informacje. Oznacza to, że opracowanie 20 000 prac, które zajęłoby człowiekowi lata, można zrobić w ciągu tygodnia.

This slideshow requires JavaScript.

Na tej podstawie algorytmy Watsona mają powiązać dostępne informacje, stworzyć wykres wiedzy i finalnie doprowadzić do zaproponowania 100 pomysłów na nowe polimery o bardzo dużym prawdopodobieństwie ich wprowadzenia do masowej produkcji.

Co powiesz Watsonie?

Sam Watson nie jest zupełną nowością. Publicznie zadebiutował w 2011 roku w… amerykańskim teleturnieju Jeopardy! (w Polsce Va banque). „Zasilony” nie tylko wiedzą pochodzącą z różnorodnych źródeł naukowych, ale też i całą zawartością Wikipedii, wygrał z najlepszymi w historii teleturnieju zawodnikami Kenem Jenningsem i Bradem Rutterem.

Watson należy do kategorii komputerów QA (Question Answer Computer), czyli maszyn rozumiejących pytania zadawane w języku naturalnym, wyszukujących informacje i znajdujących na nie odpowiedzi. Nie jest co prawda sztuczną inteligencją wedle “twardych” jej definicji, ale mocno się do niej zbliża. Moc obliczeniowa Watsona nie imponuje – daleko mu nawet do ostatniego miejsca w TOP500 najmocniejszych komputerów świata – to może przetwarzać 500 gigabajtów informacji na sekundę, co odpowiada przeczytaniu miliona książek w tym samym czasie. W momencie pojedynku miał dostęp do równowartości 200 milionów stron dokumentów zapisanych na dysku o pojemności wynoszącej 4 terabajty. To bardzo niewiele, bo budżetowe notebooki miewają 1-terabajtowe dyski.

Teleturniej Jeopardy!: po lewej Ken Jennings, w środku IBM Watson, po prawej Brad Rutter. (zdjęcia: IBM)

By kojarzyć i „myśleć” szybciej niż człowiek musi równocześnie przetwarzać bardzo dużo informacji. Za to odpowiada 90 serwerów IBM Power 750 połączonych w klaster. Każdy wyposażony jest w ośmiordzeniowy procesor 3,5 GHz POWER7 i może przetwarzać do 4 wątków na rdzeń. Daje to w sumie możliwość równoczesnego przetwarzania 2880×4 wątków danych. Komputer ma w sumie 16 TB pamięci RAM, do której ładuje w całości swoją wiedzę. Nie powinna więc zdziwić jego wielkość przyrównywana do dziesięciu dużych lodówek.

Nazwa komputera nie ma nic wspólnego z wiernym towarzyszem Sherlocka Holmesa, a jest upamiętnieniem pierwszego szefa firmy IBM, Thomasa Watsona. Do tej pory na listę swoich osiągnięć Watson oprócz wygranego teleturnieju, może wpisać pomoc w dobieraniu najlepszej dla pacjenta terapii antynowotworowej, rekomendowanie słuchaczom muzyki czy proponowanie przepisów kulinarnych na podstawie zawartości naszej spiżarni. Obecnie trwają prace nad tym by superkomputer został asystentem sztucznej inteligencji sterującej autonomicznym BMW i8, ma też pomóc znaleźć lek przeciwnowotworowy dla koncernu Pfizer, a firmie H&R Block ma pomóc rozliczać podatki.

Źródła i zdjęcia: IBM oraz wideo z EmTech Digital 2017 (screenshoty z wystąpienia Dario Gila).

Nie ma więcej wpisów