captcha image

A password will be e-mailed to you.
Obrysy dłoni z indonezyjskiej jaskini Suawesi, które liczą aż 39 900 lat. Fot. Kinez Riza

Obrysy dłoni z indonezyjskiej jaskini Suawesi, które liczą aż 39 900 lat. Fot. Kinez Riza

Okazuje się jednak, że sztuka nie narodziła się w tym czasie wyłącznie na terenie Europy. Kolejne badania pokazały, że ślady dłoni odkryte 50 lat temu w Indonezji, w jaskini na wyspie Sulawesi, mogą być znacznie starsze niż 10 tys., lat, na jakie je początkowo oszacowano [ZOBACZ WIDEO – NA DOLE STRONY].

Dowiodły tego analizy przeprowadzone metodą uranowo-torową, przeprowadzone przez zespół dr. Maxime’a Auberta z australijskiego Uniwersytetu w Queensland. Wiek znalezisk szacuje się na podstawie rozpadu izotopów uranu na tor i proaktyn, a następnie na izotopy ołowiu. Proces ten zajmuje ściśle określony czas, dlatego na podstawie tego, ile toru i uranu pozostało w danej próbce, naukowcy mogą stwierdzić, ile liczy lat. Badaniom tym poddano nacieki, które utworzyły się ponad 12 odciskami dłoni i dwoma portretami zwierząt na indonezyjskiej wyspie Suawesi.

Babirusa, ssak z rodziny świniowatych, namalowany na ścianie indonezyjskiej jaskini. Fot. Kinez Riza/Youtube

Babirussa, ssak z rodziny świniowatych, namalowany na ścianie indonezyjskiej jaskini. Fot. Kinez Riza/Youtube

Okazało się, że obrysy dłoni z Indonezji liczą aż 39 900 lat, co czyni je najstarszymi na świecie malowidłami tego typu. Z kolei obrazy przedstawiające zwierzęta (babirussy, ssaki przypominające świnie) oszacowano na 35 400 lat, czyli mniej więcej na tyle, ile liczą sobie podobne malowidła z europejskich jaskiń. Dla porównania: najpiękniejsza naskalna galeria Europy, odkryta w Jaskini Chauveta we Francji, liczy około 30-32 tys. lat, niektóre z malowideł w hiszpańskiej Altamirze mają około 35 tys. lat, zaś te z francuskiego Lascaux – 17 tys. lat.

Różna jest technika tworzenia malowideł w Europie i Indonezji: na Starym Kontynencie malowano prawdopodobnie palcami, a obrazy z Indonezji wyglądają trochę jak wykonane pędzlem.

Malowidła w francuskiej Jaskini Chaveta. Fot. Wikimedia

Malowidła w francuskiej Jaskini Chauveta. Fot. Wikimedia

Naukowcy uważają, że sztuka naskalna jest jednym z najważniejszych wyznaczników intelektualnego skoku, jaki był udziałem Homo sapiens na drodze do jego obecnego kształtu. Obecność malowideł jaskiniowych w tak odległych częściach globu jak Europa i Indonezja może świadczyć o tym, że sztuka była powszechnie uprawiana przez ludzi jeszcze przed opuszczeniem przez niektóre ich grupy kontynentu afrykańskiego, kolebki ludzkości.

Wypada jednak wspomnieć, że wcześniejsze badania pokazują, iż najstarsze na świecie malowidła naskalne powstały nie w Europie czy Indonezji, ale w Australii. Wiek geometrycznych wzorów i wizerunków kangurów wyrytych na ścianie jaskini Jinmium w północno-zachodniej Australii oszacowano na około 75 tys. lat. W innych australijskich jaskiniach odkryto stworzone podobną techniką obrysy dłoni i sylwetki ludzkie.

Zobaczcie film porównujący malowidła z Indonezji z tymi z Europy: 

Źródło

 

Polecamy też:

To kobiety tworzyły malowidła naskalne

 

 

Nie ma więcej wpisów