captcha image

A password will be e-mailed to you.

3690181378_5322de4a7f_b

Hałas zmienia odbiór smaku jedzenia. Tak, to nie żart. To dlatego w samolotach niemal wszystko wydaje się mdłe. Uwaga też na open space…

Za pewnik przyjęłam fakt, że linie lotnicze przygotowują mdłe posiłki po to, by jedzenie nie wydało się nikomu zbyt agresywnie przyprawione: zbyt słodkie, ostre czy słone. Ot, neutralność, ukłon w stronę osób o przewrażliwionym podniebieniu. Ze smaku samolotowych posiłków raczej nie daje się  wywnioskować, że nad menu większych przewoźników pracuje sztab szefów kuchni i sommelierów. A tak w rzeczywistości jest, tyle że ich wysiłek w dużej mierze idzie na marne. Powód? Nasza fizjologia.

Wiemy doskonale, że smak jedzenia nie jest rzeczą obiektywną. Za jego odczuwanie wpływa przecież także zapach – przy katarze nawet krewetki w czosnku smakują jak tektura. Ważny jest i kolor. Fasolka szparagowa w odcieniu spranej szmaty smakuje gorzej niż ta intensywnie zielona – tak działa nasz mózg, który wybierze to, co wygląda świeżo. Jedzenie bąbolady, czyli czekolady z bąbelkami powietrza, daje więcej frajdy niż gryzienie tej zwyczajnej, a pęcherzyki dwutlenku węgla w szampanie mają więcej walorów smakowych niż sam płyn.

Fot. Edwinの航空写真/Wikimedia Commons

Fot. Edwinの航空写真/Wikimedia Commons

Ale w jaki sposób hałas może wpływać na smak jedzenia?

Zbadali to naukowcy z Cornell University w USA. Ustalili, że największą zmianę w percepcji smaku ludzie odczuwają przy dużym hałasie. Najsilniejszy, jaki przetestowali, miał natężenie 85 dB – a więc tyle, ile panuje w kabinie samolotu pasażerskiego. Okazało się, że w takich warunkach badani zdecydowanie słabiej odczuwali smak słodki. Bez zmian oceniali natomiast postrzeganie aromatów owocowych, smaku kwaśnego oraz tzw. piątego smaku, czyli umami (inaczej „mięsnego” czy „rosołowego”), na którym w dużej mierze opiera się kuchnia azjatycka. To dlatego dania wschodnie i bogaty w umami sok pomidorowy cieszą się w samolotach wyjątkowym wzięciem. Niektórzy pasażerowie przyznają, że piją go wyłącznie na pokładzie.

W innym, wcześniejszym eksperymencie prowadzonym w niemieckim Instytucie Fraunhofera na zlecenie Lufthansy, badani ocenili, że smak słodki w samolocie odczuwany jest przez nich o 15-20 proc. słabiej niż w normalnych warunkach, a słony wydaje się „bledszy” aż o 20-30 proc. Oznacza to, że zarówno deser, jak i grillowany kurczak będą po prostu mdłe (a przy okazji: mięso na pokładzie najlepiej sprawdza się w formie duszonych potrawek).

Również wina w samolocie tracą na powabie. Dlatego na przykład sommelierzy United Airlines (UA) zdecydowali, że na pokład ich samolotów trafiają tylko trunki aromatyczne, wyraziste, o wyższej zawartości alkoholu, bo tylko takie nie stają się mdłe w przestworzach. Zdaniem Douga Frosta, szefa speców od wina w UA, obniżone ciśnienie w kabinie sprzyja uciekaniu z wina najbardziej lotnych substancji aromatycznych.

Na pokładzie najlepiej sprawdzają się dania kuchni azjatyckiej. Na zdjęciu posiłek w Air China. Fot. d. FUKA – Flickr/Wikimedia Commons

Na pokładzie najlepiej sprawdzają się dania kuchni azjatyckiej. Na zdjęciu posiłek w Air China. Fot. d. FUKA – Flickr/Wikimedia Commons

Ale nie tylko w samolocie panuje duży hałas. Jeśli wybieramy się na posiłek w ruchliwe, gwarne miejsce przy dużej ulicy, to również nie w pełni docenimy wysiłki szefa kuchni. Podobnie może być w biurze typu open space, gdzie – jak wykazały prowadzone w Polsce badania – około 60 proc. pracowników podnosi głos, jeśli chce z kimś porozmawiać (również przez telefon). Oznacza to więc, że panuje tam hałas na poziomie 60-65 dB, bo właśnie tyle trzeba, by zmusić ludzi do podnoszenia głosu w czasie rozmowy.

Tylko kto jada w open space’ach? Zapytam inaczej: a kto tego czasem nie robi? Kiedy praca pali się w rękach, zdarza się nam przynosić jedzenie do biurka. A to błąd, nie tylko z powodu roznoszących się po okolicy zapachów, ale też osłabionych hałasem wrażeń smakowych.

Dlaczego jedzenie w hałasie smakuje gorzej?

To nie jest do końca jasne. Naukowcy z Cornell University uważają, że w zgiełku może dochodzić do mechanicznej stymulacji gałęzi nerwu twarzowego, która znajduje się między błoną bębenkową a uchem środkowym, co może wpływać na odbieranie przez mózg wrażeń smakowych. Te badania zbijają wcześniejszą hipotezę mówiącą o tym, że to obniżone ciśnienie w kabinie samolotu wpływa na postrzeganie smaków posiłków.

Źródło

Polecamy też na naszym blogu:

Dziwne zdjęcie – figura niemożliwa w prawdziwym świecie

Niekończąca się największa burza na świecie

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów