captcha image

A password will be e-mailed to you.
Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Łazik Curiosity sfotografował na Marsie skały wyglądające m.in. jak wielki sękacz. Trudno uwierzyć, że to zdjęcia świata odległego od nas o kilkadziesiąt milionów kilometrów, a nie fotografie jednej z ziemskich pustyń.

Łazik Curiosity zajął się badaniem dolnych partii Aeolis Mons, centralnego wzniesienia w gigantycznym kraterze Gale, którego wysokość ponad dnem krateru dochodzi do 5500 metrów. Skały, które sfotografował 8 września 2016 roku robot należący do NASA, znajdują się u podstawy tego wzniesienia. Duża szczegółowość i rozdzielczość zdjęć sprawiają, że mogą one rywalizować z krajobrazami uchwyconymi na ziemskich pustyniach. I rzeczywiście wyglądają bardzo podobnie do nich. Naukowcy z zespołu Curiosity mieli przemożne wrażenie, że patrzą na zdjęcia jednej z pustyń położonych na południowym zachodzie USA, jak słynna pustynia Mojave.

Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Widniejące na marsjańskich zdjęciach wzniesienia i płaskowyż to bardzo stare piaskowce, niegdyś uformowane przez wiatr, a teraz zniszczone przez erozję i zmieniane chemicznie przez wody gruntowe. Badając te grzbiety, naukowcy chcą dowiedzieć się więcej o procesie formowania się krajobrazu na Marsie: dlaczego z planety pełnej rzek i jezior stał się wysuszonym na pył pustynnym globem.

Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Curiosity wylądował w pobliżu Aeolis Mons w 2012 roku. W 2014 roku dotarł do podnóża góry, po drodze znajdując dowody na to, że niegdyś w tym miejscu znajdowało się jezioro, w którym istniały dogodne warunki do rozwoju mikroorganizmów. Jeśli więc na Marsie kiedykolwiek istniało życie, to mogło zamieszkiwać właśnie tę okolicę. Skały leżące u podstawy Aeolis Mons powstały miliardy lat temu wskutek nagromadzenia się osadów w obrębie dawnego jeziora.

Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

Fot. NASA/JPL-Caltech/MSSS

 

 

Czego u nas szukaliście?

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

4 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
mamaklub
mamaklub
3 lat temu

Wow, dla mnie to niesamowite widoki. Świat mimo wszystko i tak podobny do ziemskiego, dającego nadzieję, że jednak są planety pełne życia, może lepiej uformowanego od naszego. Szkoda, że Mars nie jest zdolny do zamieszkania przez ludzi. Na pewno byłabym chętna do zbudowania na nim swojego domu 🙂
Skały faktycznie przypominają sękacza. Żadna informacja w kosmosie nie ginie 🙂

Xawery
Xawery
3 lat temu

Wygląda jak połączenie kamieniołomu z kopalnią odkrywkową węgla brunatnego.

Piotr
Piotr
1 rok temu

Bardziej mnie interesuje dlaczego NASA wycina obiekty z przesłanych fotografii. Już od dawna nie jest tajemnicą że na Marsie była woda więc było życie. A jeżeli było życie to dlaczego jego ślady znikają z fotografii? Czyżby się czegoś obawiali? Bo nagle runą wszystkie idiotyzmy czyli religia?

Łukasz
Łukasz
9 miesięcy temu

Czy jest to Mars ? tego chyba nie dowiemy się nigdy , Czy teorie spiskowe są tylko teoriami ? 🙂 zastanawia mnie fakt że w dzisiejszych czasach można nagrywać telefonem filmy w 4K , dlaczego niema żadnego filmu nagranego na marsie , procesu lądowania, procesu przemieszczania , tylko 8 zdjęć miejsca jak każde inne . A może to ja jestem trochę czepialski 🙂 . Pozdrawiam

Nie ma więcej wpisów
4
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x