captcha image

A password will be e-mailed to you.
037938_r0_1140

Świecąca w nocy ścieżka rowerowa powstała w pobliżu Lidzbarka Warmińskiego (fot. materiały prasowe TPA/STRABAG)

W pobliżu Lidzbarka Warmińskiego powstała święcąca w ciemności ścieżka rowerowa. I choć nie jest to pierwsza taka droga na świecie, niewątpliwie ilustruje to, jak wspaniale nauka wpływa na nasze codzienne życie.

Pierwsza tego typu ścieżka rowerowa powstała w Holandii – była jednak nie tyle projektem praktycznym, co artystycznym. Pomysłodawcą był Daan Roosegaarde, holenderski artysta i wielbiciel Van Gogha. Ścieżka jest hołdem dla słynnego malarza i nawiązaniem do słynnego obrazu „Gwiaździsta Noc”. Projekt zrealizowano w Brabancji, używając do niego kamyków pomalowanych farbą fluorescencyjną oraz lamp LED zasilanych energią słoneczną. W Polsce projektanci zdecydowali się na wykorzystanie innej technologii.

496399358_1280x720

Holenderska ścieżka nawiązuje do malarstwa Van Gogha (fot.Daan Roosegaarde)

Przekuciem pomysłu w istniejący projekt zajęło się laboratorium TPA z Pruszkowa. Do budowy ścieżki użyto kruszywa złożonego z syntetycznych luminoforów. Jak nazwa wskazuje, są to substancje wykazujące luminescencję, czyli emisję fal świetlnych spowodowaną innymi czynnikami niż wysoka temperatura. Luminofory użyte do budowy ścieżki działają pod wpływem światła słonecznego – w nocy mogą świecić nawet do 10 godzin.

Po pochłonięciu promieniowania elektromagnetycznego, ultrafioletu lub podczerwieni ścieżka emituje wchłoniętą energię w postaci niebieskiego światła (w dzień jej powierzchnia także jest niebieska). Oświetlenie jest na tyle dyskretne by nie przeszkadzać pieszym i rowerzystom, a zapewnić im minimum niezbędnej do bezpiecznego poruszania się widoczności.

Niestety, choć to wszystko brzmi świetnie, to na razie tylko zalążek. Aktualnie ścieżka prowadząca nad  Jezioro Wielochowskie ma długość zaledwie 100 metrów, ale istnieje szansa nie tylko na jej przedłużenie, ale na wykorzystanie tej technologii w innych miejscach. Pozostaje nam trzymać kciuki, bo pomysły poprawy bezpieczeństwa w tak spektakularny sposób zasługują wyłącznie na pochwałę.

 

Nie ma więcej wpisów