captcha image

A password will be e-mailed to you.

[AKTUALIZACJA]

Zaćmienie było, tylko pogody nie było. W chwili całkowitego zaćmienia pojawiły się chmury, a potem gwałtowna burza piaskowa. Kamery nie mogły więc zarejestrować tego momentu, ale na miejscu byli fotografowie, których zdjęcia wkrótce pokażemy.

Burza piaskowa w obozie GLORIA

Burza piaskowa w obozie GLORIA. Fot. https://www.facebook.com/GLORIAProject

Na razie polecamy obejrzenie zapisu transmisji – mimo wszystko zdecydowanie warto!

Dziś zaćmienie Słońca! Choć nie będzie widoczne z Polski, to zapraszamy na specjalną transmisję, którą Crazy Nauce udostępnia Projekt GLORIA.

Dzisiejsze zaćmienie jest hybrydowe – oznacza to, że ze względu na stosunkowo dużą odległość Księżyca od Ziemi w niektórych rejonach naszej planety będzie ono widoczne jako całkowite, a w innych jako obrączkowe. Hybrydowe zaćmienie Słońca to najrzadszy typ– zaledwie 5 proc. zaćmień należy do tego rodzaju.

W dodatku to zaćmienie zdarza się w roku największej aktywności słonecznej, dzięki czemu widok korony naszej gwiazdy powinien być niezapomniany.

Zaćmienie częściowe widoczne będzie w południowej Europie, osiągając swoje maksimum ok. 12:30 w Sewilli, 12:50 w Barcelonie, 13:20 w Katanii (Włochy), 13:40 w Chanii (Grecja). Całkowity czas trwania zaćmienia wyniesie 2h 14m (14:13-16:27 czasu środkowoeuropejskiego)

U nas możecie zobaczyć transmisję z tego wydarzenia, jaką prowadzić będzie ekspedycja projektu GLORIA. Ekipa obserwatorów wybrała się do Kenii, na wschodni brzeg jeziora Turkana. To jedno z nielicznych na Ziemi miejsc, z których widoczne będzie całkowite zaćmienie Słońca. Faza całkowitego zaćmienie trwać będzie tu 15 sekund, trzeba więc uważnie obserwować.

Tu miejsce, w którym znajdują się obserwatorzy (G1)

Miejsce obserwacji zaćmienia w Kenii

Miejsce obserwacji zaćmienia w Kenii

Dlaczego akurat tam? Szef wyprawy dr Miquel Serra-Ricart wyjaśnia: „Zaćmienie to będzie bardzo trudne do obserwacji. Będzie ono widoczne wyłącznie w Afryce środkowej”. Wybierając miejsce obserwacji musiał on uwzględnić nie tylko widoczność zaćmienia, ale także prawdopodobne warunki pogodowe, dostępność wody, żywności, dostęp drogowy oraz oczywiście bezpieczeństwo całego zespołu.

Będzie to trzecia afrykańska wyprawa dr Serra-Ricarta w celu obserwacji zaćmienia. W 2001 roku miał okazję obserwować dwuminutowe całkowite zaćmienie Słońca w północnym Zimbabwe, kiedy w hałaśliwej zwykle dżungli zaległa absolutna cisza. „W czasie zaćmienia Słońca zwierzęta zasypiają, tak jakby zapadła noc. Nie możemy wchodzić w drogę dużym drapieżnikom takim jak lwy” – mówi Serra-Ricart.

Relacja na żywo

Ponieważ w rejonie, w którym znajduje się ekspedycja GLORIA brak stałego połączenie internetowego, transmisja prowadzona będzie przez łącze satelitarne. Było ono już testowane w piątek, a dziś zaplanowane są dwa połączenia.

Połączenie 1 – trwające około 5 minut rozpocznie się o 13:00 czasu polskiego. Obserwowane będzie częściowe zaćmienie. Tu ciekawostka – wraz z wyprawą jest polska turystka. Dostaliśmy informację, że na początku transmisji ma mówić po polsku 🙂 [AKTUALIZACJA] Tak! Wprowadzenie było w trzech językach – po angielsku, hiszpańsku i po POLSKU! 

Połączenie 2 – trwające około 10 minut rozpocznie się o 15:20 czasu polskiego. W jego trakcie będzie miała miejsce faza całkowitego zaćmienia.

Pomiędzy tymi połączeniami widoczny będzie aktualizowany co minutę obraz tarczy Słońca transmitowany z Kenii.

Zapraszamy do oglądania transmisji, a za pomoc w kontakcie z projektem GLORIA serdecznie dziękujemy panu profesorowi Lechowi Mankiewiczowi.

 

 

Nie ma więcej wpisów