captcha image

A password will be e-mailed to you.

[AKTUALIZACJA 17:33 14-04-2013]

Wyjaśniamy w skrócie, jak to z tą zorzą nad Polską było.

https://www.crazynauka.pl/czy-zorza-polarna-pojawila-sie-nad-polska/

[AKTUALIZACJA 03:09 14-04-2013]

Brak jak dotąd potwierdzenia, by zorza pojawiła się nad Polską 🙁

Fala z wyrzutu koronalnego dotarła do Ziemi, ale najwyraźniej nie wywołała bardzo silnej zorzy. Być może coś jeszcze przed świtem się pojawi, ale my idziemy już spać.

Jutro pozbieramy informacje i damy znać, czy ktoś gdzieś coś ciekawego wypatrzył.

Dziękujemy, że z nami byliście. Jesteście naprawdę ŚWIETNI!!! 🙂

[AKTUALIZACJA 01:34 14-04-2013]

W Szwecji już się zaczęło:

http://www.auroraskystation.com/live-camera/9/

[AKTUALIZACJA 01:20 14-04-2013]

Jak podał serwis Kosmonauta.net front plazmy wyrzuconej ze Słońca został zarejestrowany przez sondę ACE około godziny 00:20 naszego czasu. Oznacza to, że zjawiska zorzowe powinny zacząć się koło 1:30.

[AKTUALIZACJA 23:25]

Choć widać zwiększenie zasięgu zorzy polarnej, to wciąż nie ma spodziewanej silnej aktywności. W tej chwili zorza jest widoczna w większej części Półwyspu Skandynawskiego i na północy Wielkiej Brytanii.

Prawdopodobnie zorza pojawi się w drugiej części nocy. Czuwamy, czekamy i informujemy.

[AKTUALIZACJA 22:20]

Zorza nie jest jeszcze widoczna z terenu Polski. Na mapie http://helios.swpc.noaa.gov/ovation/Europe.html widać jednak, że poszerza się zarówno pas zorzy (zielona “chmura”), jak i zasięg jej widoczności z ziemi (czerwona kreska).

Spodziewać się można, że szczyt aktywności powinien nastąpić w ciągu godziny, może dwóch. Trzymamy rękę na pulsie i informujemy na bieżąco.

Zapraszamy też na Facbooka – fb.com/crazunauka, gdzie odpowiadamy (w miarę możliwości) na pytania.

Zorza polarna nad Polską, 17 marca 2013

Zorza polarna nad Polską, 17 marca 2013. Fot. Szczepan Skibicki/YouTube

Zorza polarna nad Polską! Uwaga, alarm zorzowy! W nocy z soboty na niedzielę nad Polską może pojawić się zorza polarna.

Dziś rano na Słońcu miał miejsce silny rozbłysk, któremu towarzyszył koronalny wyrzut masy czyli wystrzelenie potężnego pocisku plazmy z powierzchni Słońca. Wszystko wskazuje na to, że leci on dokładnie w stronę Ziemi. Gdy trafi w naszą atmosferę powinien wywołać zorzę polarną widoczną w Polsce. Na tym filmie widać grupę plam słonecznych oznaczonych liczbą 1719, które wywołały rozbłysk.

Gdyby ktoś uznał, że taki rozbłysk to nic, jego skalę lepiej pokazuje ten krótki film, w którym zasłonięta jest tarcza słoneczna:

Mamy mnóstwo szczęścia, bo zorza polarna nad Polską pojawi się wieczorem, prawdopodobnie po godzinie 22.00. W dodatku słoneczny strzał wywołujący zorzę polarną doleci do nas w weekend, więc łatwiej będzie zorganizować obserwację. No i jeszcze Księżyc – gdyby jasno świecił, ukryłby zorzę. Tymczasem będzie na niebie widoczny jako cieniutki sierp.

Pozostaje więc kwestia pogody. Przejrzeliśmy kilka modeli numerycznych oraz gotowych prognoz i wszystko wskazuje na to, że akurat w sobotni wieczór i noc niebo powinno być w większości Polski widoczne przynajmniej częściowo.

A więc wygląda na to, że tym razem zorza polarna nad Polską może nam się udać. Zaglądajcie tu, będziemy na bieżąco informować zarówno o przewidywanym czasie wystąpienia zorzy, jak i o szansach na jej zobaczenie.

A więc trzymamy kciuki za prawdziwą zorzę polarną nad Polską. Jedna już się nam w tym roku trafiła, ale tym razem Słońce jeszcze mocniej strzeliło. Na zachętę film z tegorocznej zorzy polarnej nad Polską – sfilmowana została na Podlasiu 17 marca tego roku:


[AKTUALIZACJA]

Wydaje się, że wszystko zależy tylko od pogody. Model przewidujący szybkość i intensywność wiatru słonecznego (można go obejrzeć tu – zwróćcie uwagę na zielony pik na wykresie) potwierdza czas i siłę dotarcia do ziemi plazmy. Trzymamy więc kciuki za czyste niebo i informujemy na bieżąco co się dzieje.

[AKTUALIZACJA 22:36 12-04-2013]

Zorza polarna nad Polską – gdzie będzie widoczna?

Na razie szacunki siły zorzy polarnej nad Polską, która może się pojawić w sobotę, 13 kwietnia 2013 roku wieczorem wskazują, że prawdopodobnie będzie widoczna w północnej części Polski.

Nie można oczywiście jasno powiedzieć gdzie zorza się pojawi, a gdzie już nie. To, co wiemy to szacunki oparte na obserwacji wyrzutu plazmy ze Słońca. W tej chwili wydaje się, że linia widoczności zorzy może przebiegać gdzieś na wysokości Łodzi. Im bardziej od tej linii na północ, tym większe szanse na zobaczenie zorzy polarnej nad Polską i tym wyżej nad horyzontem może być ona widoczna.

W centralnej Polsce zorza może pojawić się do wysokości około 20 stopni nad horyzontem – to mniej więcej tyle, co dwie pięści ułożone jedna na drugiej na wyciągniętych rękach.

Jeśli jednak mieszkasz we Wrocławiu, Kielcach, Krakowie czy Katowicach – nie trać nadziei, bo zorza może być silniejsza, niż się początkowo wydaje.

Zorza polarna powinna też być widoczna w centralnej i północnej części Wielkiej Brytanii oraz w całej Irlandii.

Czy zorza polarna może być niebezpieczna?

Nie, sama zorza polarna to właśnie efekt działania systemu ochronnego Ziemi. Pole magnetyczne naszej planety przechwytuje i odchyla naładowane cząstki, które w okolicy biegunów wpadają w ziemską atmosferę i tam pobudzają gazy do świecenia.

Natomiast zorza polarna może być związana z silną burzą magnetyczną, a więc zmianami pola magnetycznego Ziemi wywołanymi cząstkami wiatru słonecznego. Taka burza może wywoływać na Ziemi awarie sieci elektrycznych czy działania komputerów.

Jednak wyrzut plazmy słonecznej, który może wywołać zorzę polarną nad Polską 13 kwietnia 2013 roku jest raczej zbyt słaby, by spowodować straty na Ziemi. Zagrożone mogą być niektóre satelity znajdujące się poza strefą ochronnego działania pola magnetycznego.

[AKTUALIZACJA 15:46 13-04-2013]

Jeszcze jakieś sześć godzin, i warto zacząć patrzeć w niebo.

Jak zobaczyć zorzę polarną nad Polską?

1. Znaleźć ciemne miejsce. Naprawdę ciemne – jeśli zorza polarna pojawi się nad Polską   (gwarancji nigdy nie ma), to nie będzie to potężne pasmo przecinające niebo, a raczej dość blada, choć kolorowa poświata nad horyzontem. Więc szanse na zobaczenie jej ze środka miasta są słabe – najlepiej pojechać z dala od świateł i w miejsce, gdzie dobrze widać północny horyzont.

2. Patrzeć na północ. Zorza może świecić na północy. Zależnie od jej siły pojawiać się może kilkanaście-kilkadziesiąt stopni nad horyzontem. To tyle, co dwie-trzy pięści jedna nad drugą na wyciągniętych rękach.

3. Uzbroić się w cierpliwość. Jeśli zorza się pojawi, będzie widoczna między 22.00, a 23.30. Może pojawić się na krótko, kilkadziesiąt minut lub potrwać do 3-4 w nocy.

4. Fotografować. Często to, co trudno zobaczyć gołym okiem dobrze wychodzi na zdjęciach. Aparat trzeba ustawić na statywie i robić zdjęcia na długim czasie naświetlania – 15-30 sekund (zależnie od jasności nieba). Jeśli zrobimy takich fotografii kilkadziesiąt lub kilkaset, to można je później zmontować w tzw. time lapse – film złożony z serii zdjęć. Tak powstał film z 17 marca, do którego linkujemy wyżej.

Aktualny zasięg zorzy polarnej

Na stronie Narodowej Administracji Oceanu i Atmosfery dostępna jest mapa pokazująca aktualny zasięg zorzy. Co chwile jest aktualizowana, więc nie należy się przejmować, że teraz (ok. 16.00) zasięg jest niewielki – główna aktywność pojawi się dopiero wieczorem. Czerwona linia na mapie pokazuje zasięg widoczności zorzy na powierzchni ziemi przy założeniu dobrych warunków. Tu więcej map i wyjaśnienia.

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów