captcha image

A password will be e-mailed to you.
Ilustracja: ESA

Ilustracja: ESA

Na stronie Urzędu Miasta w Łomży ukazało się ostrzeżenie o niekontrolowanym upadku satelity GOCE, który może dotknąć zorientowanego południkowo pasa Polski wschodniej. Jak to w internecie, podchwyciły to liczne serwisy i zaczęła się hulanka, z powoływaniem się m.in. na Rządowe Centrum Bezpieczeństwa, które na swojej stronie nawet się o całej sprawie nie zająknęło.

Czy GOCE rzeczywiście uderzy w Łomżę? Są na to znikome szanse. A więc co naprawdę się zdarzy?

TUTAJ można śledzić aktualną pozycję GOCE.

 

Oto 10 rzeczy, które warto wiedzieć o spadającym satelicie GOCE:

1. Należący do Europejskiej Agencji Kosmicznej satelita klimatologiczny i geofizyczny GOCE (Gravity Field and Steady-State Ocean Circulation Explorer) naprawdę spadnie na Ziemię, bo skończyło mu się paliwo.

2. Orbita, po której krąży GOCE, przebiega w pobliżu obu biegunów, co oznacza lot satelity z grubsza zbliżony do przebiegu ziemskich południków.

3. Satelita pierwotnie znajdował się na orbicie na wysokości ok. 250 km. Obecnie lata na pułapie niższym niż 150 km nad Ziemią. Kiedy znajdzie się na wysokości 80 km, zacznie się rozpadać.

4. Ważący 1 tonę satelita GOCE częściowo spali się w atmosferze, ale szacuje się, że 250 kg jego szczątków spadnie na powierzchnię Ziemi.

5. Do deorbitacji GOCE, czyli jego upadku, dojdzie najprawdopodobniej 10 listopada 2013 między godz. 15 a 16 – jak podaje amerykańskie wojsko i serwis SatFlarecom. Oba źródła zastrzegają jednak, że mogą się mylić o 48 godzin (armia) lub 17 godzin (SatFlare.com).

6. Gdyby GOCE spadł 10 listopada o 15.26, jak podaje SatFlare.com, szczątki satelity znalazłyby się na terytorium Indii, Kazachstanu, Rosji lub Chin. Jednak w ciągu kolejnych 17 godzin satelita może się znaleźć właściwie nad dowolnym miejscem globu, więc miejsca upadku nie sposób ustalić.

7. Istnieje większe prawdopodobieństwo, że GOCE utonie w oceanie niż że spadnie na ląd, bo oceany pokrywają 71 proc. powierzchni naszej planety.

8. 10 listopada o godz. 18.30 GOCE przeleci nad terytorium Polski (faktycznie m.in. na Łomżą), jednak prawdopodobieństwo, że akurat wtedy spadnie, jest bardzo małe – wynosi ok. 0,15 proc.

goce_10-11

Przelot GOCE nad Polską 10 listopada o 18.30

9. Jeśli satelita dotrwa do 11 listopada, to o 7.50 znowu przeleci nad Polską (ale tym razem już nie nad Łomżą). Szanse, że tym razem spadnie, są również bardzo małe.

goce11-11

Przelot GOCE nad Polską 11 listopada o 7.50

10. Prawdopodobieństwo odniesienia obrażeń wskutek upadku GOCE jest kilkaset tysięcy razy mniejsze niż prawdopodobieństwo wygranej w Lotto. W ciągu 56 lat żaden z satelitów, które spadły na Ziemię, nie zrobił krzywdy ludziom (źródło).

 

Informacje podajemy za serwisami kosmonauta.net, astronomia24.com.

 

Nie ma więcej wpisów