captcha image

A password will be e-mailed to you.

jedzenie

1. Około 30-40 proc. żywności wytwarzanej w Stanach Zjednoczonych marnuje się. Gdyby ją właściwie dystrybuować, wystarczyłoby dla całej ludzkości. Na przykład przeciętna czteroosobowa rodzina amerykańska marnuje ponad 750 kg jedzenia rocznie.

2. Dzikie kury (z azjatyckiego gatunku kur bankiwa) normalnie znoszą około 15 jajek rocznie, a na nowoczesnych fermach udało się tę liczbę podnieść do 200-300.

3. Znaczna część składników i przypraw fundamentalnych dla wielu kuchni świata wywodzi się z obu Ameryk, np. papryczki chili, czekolada czy pomidory. Dziś są podstawą kuchni tajskiej, francuskiej czy włoskiej.

Fot. Laughlin Elkind/Flickr

Fot. Laughlin Elkind/Flickr

4. W Japonii uprawia się arbuzy w kształcie sześcianu, które formowane są w ten sposób w specjalnych szklanych naczyniach. Takie sześcienne arbuzy są łatwiejsze do przechowywania, transportu i bardziej opłacalne w uprawie niż zwykłe owoce. Tym niemniej wciąż wytwarzają ziarna, z których powstają kuliste arbuzy 😉

5. Ptaki nie tolerują smaku kapsaicyny, dlatego nie jadają zawierających jej papryczek chili i nie wydalają ich nasion wiele kilometrów dalej. Z tej przyczyny rośliny te z trudem rozprzestrzeniają się w naturalny sposób na większe odległości.

6. Widelce (trójzębne) upowszechniły się w Polsce w XVII wieku, w XVIII wieku używane były dwuzębne. Miały widełkowaty kształt, stąd ich nazwa. Wcześniej do jedzenia używano noża, łyżki i palców, dlatego utrwalił się zwyczaj mycia rąk przed i po jedzeniu. W Ameryce widelce weszły do użytku dopiero w XIX wieku.

7. Ludzkość używa około 40 proc. niepokrytego lodem lądu do uprawy zbóż i hodowli zwierząt.

8. Technika gotowania jedzenia powstała 10 tys. lat temu, ponieważ dopiero wtedy stało się możliwe wytwarzanie szczelnych naczyń.

9. Dzieci kobiet, które podczas ciąży i karmienia piersią jadały ostre posiłki, same bardzo wcześnie zaczynają jadać pikantnie przyprawione potrawy. Tak się dzieje m.in. w Indiach, Tajlandii czy Meksyku.

10. Można być jednocześnie otyłym i niedożywionym, jeśli jada się zbyt dużo potraw tłustych, pozbawionych witamin i soli mineralnych.

Na podstawie livescience.com

Polecamy też:

Co jest najbardziej kaloryczne?

Chcecie, by dzieci jadły marchewkę? Nie mówcie im, że jest zdrowa

 

 

Nie ma więcej wpisów