captcha image

A password will be e-mailed to you.
11 najdziwniejszych odkryć 2013 roku według Crazy Nauki

11 najdziwniejszych odkryć 2013 roku według Crazy Nauki

 

Wiadomość przesłana za pomocą wódki

Kanadyjscy naukowcy z York University przesłali kod binarny przy użyciu wódki. Użyli do tego wentylatora biurkowego. Rozpylał on różne stężenia alkoholu przypisane bitom 0 i 1, których odpowiednie kombinacje odpowiadają poszczególnym literom alfabetu. Wiadomość o treści “O Canada” (tytuł kanadyjskiego hymnu) odebrana została przez… alkomat z odległości 3,5 metra.

Przeczytaj więcej

Telefon komórkowy naładowany jednym strzałem pioruna

Nokia została naładowana piorunem… w sensie dosłownym. Użyto w tym celu wyładowania elektrycznego o napięciu 200 tys. woltów. Naładowanie komórki piorunem to efekt eksperymentu przeprowadzonego przez naukowców z University of Southampton i inżynierów Nokii. Przedmiotem badań była widoczna na obrazku Nokia Lumia 925, którą można ładować bezprzewodowo. Ale co to za ładowanie!

Przeczytaj więcej

Masło orzechowe wykrywa chorobę Alzheimera

Jennifer Stamps, studentka z Uniwersytetu Florydy, wymyśliła prosty test, który może pomóc wykrywać chorobę Alzheimera na wczesnym etapie. Wykorzystała do tego… masło orzechowe.

Przeczytaj więcej

Życie rodzi się w plastikowych śmieciach

Odrażające, szkodliwe, zabójcze dla zwierząt… Tymczasem okazuje się, że plastikowe śmieci unoszące się na powierzchni mórz i oceanów przeradzają się w bogate ekosystemy. Jak bogate? W próbkach pobranych z wielu takich skupisk śmieci zidentyfikowano ponad 1000 gatunków, w tym rośliny, glony i bakterie. Co ciekawe, znalazły się tam gatunki jeszcze nieznane nauce. Dlatego badacze ukuli dla plastikowego środowiska specjalną nazwę: plastisfera.

Przeczytaj więcej

Znaleziono niewiarygodnie starą krew

Około 46 mln lat temu pewna komarzyca zjadła swój ostatni posiłek i zaraz potem umarła. Jej skamieniałość zachowała się w łupkach bitumicznych na terenie obecnego stanu Montana w Stanach Zjednoczonych.

Przeczytaj więcej

21 sekund wystarczy każdemu, by się wysikać

Duży czy mały, chłopak czy dziewczyna, słoń czy pies – wszyscy potrzebują podobnego czasu, by się wysiusiać. Z grubsza można przyjąć, że ta magiczna liczba to 21 sekund. Duże zwierzęta taki wynik osiągają dzięki wspomaganiu grawitacyjnemu.

Przeczytaj więcej

Tajemnica machania psiego ogona

Merdający psi ogon wyraża dużo więcej niż zachwyt i zadowolenie. Okazuje się, że kiedy pies jest szczęśliwy i spokojny, jego ogon odchyla się bardziej w prawą stronę. Jednak gdy jest zdenerwowany – macha nim bardziej w lewo.

Przeczytaj więcej

Stonehenge było gigantycznym drogowskazem do ciepłych źródeł?

Przyczyny powstania Stonehenge nieustannie budzą wyobraźnię i kontrowersje. Tym razem naukowcy z Muzeum Amesbury poszli naprawdę daleko w swoich hipotezach, bo stwierdzili, że miejsce to służyło jako drogoskaz do źródeł ciepłej wody. Byłby to chyba najdroższy drogowskaz na świecie.

Przeczytaj więcej

Bond – alkoholik i impotent

Wypijał ponad cztery razy więcej alkoholu niż wynosi bezpieczna dla zdrowia dawka. Przy takim spożyciu agent 007 nie tylko nie byłby w stanie wykonywać swoich obowiązków, ale też byłby alkoholikiem, cierpiałby na marskość wątroby i impotencję.

Przeczytaj więcej

6×8 to najtrudniejsza część tabliczki mnożenia

To właśnie przy tym obliczeniu najwięcej uczących się popełnia błąd. Tak szczerze – pamiętasz ile to właściwie jest?

Przeczytaj więcej

2% Europejczyków i niemal wszyscy Koreańczycy nie potrzebują dezodorantu

Nie wszyscy mają problem z zapachem spod pach – jak się okazuje to kwestia rejonu, z którego pochodzimy. Wszystkiemu winien jest pewien gen, który odpowiada m.in. za konsystencje wosku w uszach i

Przeczytaj więcej

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów