captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Oj, działo się! Rok 2016 okazał się mocno sensacyjny również w dziedzinie nauki. Oto fakty, które nas naprawdę zaskoczyły i poruszyły – nasze subiektywne, crazynaukowe zestawienie.

1.

Dowiedzieliśmy się, choć wcześniej już podejrzewaliśmy, że stale przechodzą przez nas fale grawitacyjne. Rozciągają i ściskają nas niemiłosiernie, a wraz z nami całą czasoprzestrzeń.

2.

Czyżby w Układzie Słonecznym kryła się jeszcze jedna, dziewiąta planeta? Nie mówimy tu o zdegradowanym do planety karłowatej Plutonie, ale o obiekcie krążącym wokół Słońca hen, daleko za jego orbitą. O tym, że istnieje, wiemy z 90-procentowym prawdopodobieństwem.

Rys. NASA/JPL-Caltech

Rys. NASA/JPL-Caltech

3.

Wiele jest paskudnych kolorów, ale okazało się, że jeden z nich przebija wszystkie. Pantone 448 C jest tak ohydny, że aż… może ratować życie.

4.

Naukowcy nie mieli wcześniej pojęcia, że mogą istnieć tak dziwaczne mrówki, które żyją jak zombie. W dodatku odkryto je w Polsce, wewnątrz radzieckiego bunkra po broni atomowej.

5.

Okazało się, że mógł istnieć jeszcze jeden, nieznany dotąd nauce gatunek człowieka. Ślady naszych wymarłych krewniaków badacze odkryli w DNA mieszkańców Melanezji.

Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei. Fot. Anselmo Lastra

Mieszkańcy Papui Nowej Gwinei. Fot. Anselmo Lastra

6.

Jak to się stało, że 5 dni dziwnej londyńskiej mgły zabiło aż 12 000 osób? Po latach udało się wyjaśnić, skąd w płucach ludzi wziął się kwas siarkowy.

7.

To złudzenie optyczne podbiło internet na… dobry tydzień (w dzisiejszych czasach to długo!). Pamiętacie dziwną szczelinę między cegłami, która okazała się być…

8.

I kolejna kosmiczna niespodzianka: Ziemia może mieć drugi, mniejszy księżyc. Jest niewielki i zachowuje się trochę dziwnie…

9.

Naukowcy zeszli też trochę na ziemię i wyjaśnili wreszcie, dlaczego trzymanie pomidorów w lodówce jest bardzo złym pomysłem.

10.

Przesypiasz sześć godzin w ciągu doby i wydaje ci się, że to wystarczająca ilość snu? Błąd. Okazuje się, że wpływa to na ciebie tak, jakbyś wcale nie spał.

11.

Przez wiele lat na Gaëtanie Dugasie ciążyło straszne oskarżenie o rozprzestrzenienie AIDS w USA. Okazało się, że winna była głupia literówka.

Gaëtan Dugas

Gaëtan Dugas

12.

No tego to już naprawdę się nie spodziewaliśmy: żeby dwutlenek węgla przerobić na alkohol?! Otóż to, i to wcale nie było aż tak skomplikowane.

13.

To była jedna z najlepszych decyzji 2016 roku, choć wzbudziła wiele kontrowersji. USA zdecydowały się zakazać stosowania niebezpiecznych mikrogranulek.

Mikrogranulki - uroczy, kolorowy, niebezpieczny plastik. Fot. Melly Kay

Mikrogranulki – uroczy, kolorowy, niebezpieczny plastik. Fot. Melly Kay

14.

Żyrafy to… żyrafy. I koniec. Tak sądziliśmy jeszcze w 2015 roku. Ale teraz okazało się, że zamiast jednego gatunku długoszyich olbrzymów po świecie kroczą aż cztery!

15.

Wtem! Okazało się, że w polu magnetycznym Ziemi może pojawić się… “szczelina” przepuszczająca wyjątkowo silne dawki promieniowania kosmicznego. Naukowcy wyśledzili, kiedy ostatnio to się stało.

16.

Wiele dziwnych rzeczy zdarzyło się w 2016, ale żeby podjąć decyzję o przesunięciu całego kontynentu o dwa metry?! A jednak okazało się to konieczne.

Australię trzeba przesunąć o dwa metry. Fot. Google Maps

Australię trzeba przesunąć o dwa metry. Fot. Google Maps

Zmieniliśmy w tekście punkt 7., bo opisane w nim badanie dotyczące Harrego Pottera pochodziło z 2014 roku. 

16 naukowych faktów, o których nie wiedzieliśmy na początku 2016 roku
5 (100%) 8 głosów

Czego u nas szukaliście?

Dodaj komentarz

avatar
 

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
Powiadom o
Nie ma więcej wpisów