captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

To mogło się skończyć naprawdę tragicznie i wbrew pozorom to, że zostało rannych tylko 10 osób to duże szczęście. W czwartek około godziny 13:00 na najwyższym z europejskich wulkanów, sycylijskiej Etnie, doszło do wybuchu.

W tym czasie na Etnie znajdowała się między innymi ekipa filmowa BBC. Jej operatorka nagrała dramatyczny moment wybuchu i ucieczkę ludzi. Pierwsze 20 sekund filmu pokazuje rozmiary i gwałtowność zjawiska, później widać ewakuację ludzi.

W wyniku wybuchu rannych zostało 10 osób, w tym jedna poważnie. Na tym zdjęciu zrobionym kilka godzin później już w hotelu widać w tle wciąż dymiącą Etnę. Na pierwszym planie Rachel Price, operatorka BBC, pokazuje swoją kurtkę roztopioną przez gorący fragment skały, który wyleciał z wulkanu.


Co właściwie stało się tego dnia na Etnie? Jak czytamy na blogu Wulkany świata wybuch był efektem kontaktu lawy ze śniegiem zalegającym na Etnie. Stopiony śnieg wywołał eksplozję freatomagmową, czyli spowodowaną gwałtowną zmianą wody w parę, która powoduje wyrzut materii zarówno wody, jak i magmy.

Czwartkowe zjawisko nie zakończyło się natychmiast – zwiększona aktywność wulkanu trwa nadal. Dobrze widać to na zdjęciach wykonanych przez satelitę Sentinel-2, należącego do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Zdjęcia otrzymaliśmy od polskiej firmy Creotech Instruments S.A. Zostały wykonane w spektrum światła widzialnego oraz w podczerwieni, zostały przekazane przez przedstawicieli platformy EO Cloud, która zbiera i umożliwia przetwarzanie aktualnych i historycznych danych satelitarnych pochodzących z europejskich satelitów obserwacyjnych.

[kliknij by powiększyć]

20 sekund filmu, którego nie chciałbyś nakręcić – oto co nagrała ekipa BBC podczas wybuchu Etny
5 (100%) 4 głosów

Nie ma więcej wpisów