captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Pierwszy polski satelita naukowy Lem staruje 21 listopada. Ilustracja: BRITE-PL

Pierwszy polski satelita naukowy Lem staruje 21 listopada. Ilustracja: BRITE-PL

AKTUALIZACJA 21 listopada godz. 8:30:

Satelita Lem wystartował o czasie i został pomyślnie uwolniony z rakiety nośnej Dniepr. O 9.47 nawiązał łączność ze stacją naziemną. Gratulujemy!

 

20 listopada 2013

Polska miała już swojego satelitę studenckiego (nieczynny już Pw-Sat), ale jeszcze nie miała własnego satelity naukowego. Wyniesiony na orbitę 21 listopada 2013 roku Lem (a właściwie BRITE-PL Lem) będzie pierwszym takim urządzeniem, a 29 grudnia wystrzelony zostanie jego brat bliźniak Heweliusz.

Zespół sześciu nanosatelitów BRITE (BRIght Target Explorer Constellation) uzupełnią maszyny zbudowane w Austrii i Kanadzie. Ich zadaniem będzie badanie zmian jasności najjaśniejszych gwiazd. Naukowcy z Centrum Astronomicznego PAN liczą na dane, które pomogą im analizować konwekcję zachodzącą we wnętrzu masywnych gwiazd.

Program BRITE ma jeszcze jeden polski akcent. Został wymyślony i opracowany przez mieszkającego w Kanadzie astronoma prof. Sławomira Rucińskiego z Uniwersytetu w Toronto.

Na orbitę wyniesie Lema rakieta Dniepr startująca z rosyjskiego kosmodromu Jasny/Dombarowski. Na tej samej rakiecie znajdzie się rekordowa liczba 33 satelitów. Lem opuści ją jako ostatni obiekt (trzymamy kciuki za ten manewr!).

Polski satelita zostanie umieszczony na orbicie na wysokości 800 km. To niewielkie urządzenie: waży zaledwie 7 kg i jest sześcianem o boku długości 20 cm. Wyposażone jest najmniejszy na świecie, kilkucentymetrowy teleskop, czujnik położenia gwiazd, żyroskop, system łączności i kamerę. Z wierzchu pokryty jest panelami słonecznymi. Dane zebrane przez satelity BRITE będą przekazywane do stacji naziemnych w Polsce, Kanadzie i Austrii.

Dwa polskie satelity skonstruowane zostały przez Centrum Badań Kosmicznych PAN (CBK PAN) i Centrum Astronomicznego im. Mikołaja Kopernika PAN, a ich budowa kosztowała 14,2 mln zł. To największy w Polsce grant badawczy w dziedzinie astronomii i badań kosmicznych.

Na temat polskiego satelity Lem rozmawialiśmy z dr. Kamilem Złoczewskim z Planetarium Niebo Kopernika w naszej audycji “Homo Science” – fragment dotyczący Lema zaczyna się w 46. minucie:

 

Tutaj obejrzycie reportaż o pierwszych polskich satelitach naukowych:

 

 

3
Dodaj komentarz

avatar
 
3 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
3 Comment authors
Mr OkekeKuba OberMrHybryda Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
MrHybryda
Gość
MrHybryda

Własny satelita naukowy bardzo cieszy i tego gratuluję, niemniej jednak chciałbym jednak trochę ponarzekać. Po przeczytaniu tekstu zaraz przypomniał mi sie raport o stanie światowej nauki opublikowany w Świecie Nauki i podane w nim żałosne nakłady na naukę w Polsce (0,7 % PKB). Jestem zdania i chyba nie tylko ja, że ta liczba doskonale oddaje stan naszej gospodarki dziś i co gorsza prognozuje nasze możliwości na przyszłość. Ciekawe co się stanie, gdy pewnego dnia będziemy zbyt drodzy jak na standardy “taniej siły roboczej” i za “głupi” by samemu coś stworzyć?

Kuba Ober
Gość
Kuba Ober

Wychodzi około 2.3mln USD za sztukę – całkiem ekonomicznie. Z początku myślałem, że to jest kieszonkowy cubesat, ale się miło zaskoczyłem. Życzę powodzenia!

Mr Okeke
Gość
Mr Okeke

A co na to Lem?

Nie ma więcej wpisów