captcha image

A password will be e-mailed to you.

22 września 2020, dokładnie o 15.31, zaczęła się astronomiczna jesień. Słońce znalazło się w punkcie Wagi, zwanym też punktem równonocy jesiennej. Co to oznacza?

Astronomiczna jesień nadchodzi wtedy, kiedy Słońce, widoczne na niebie na półkuli północnej, przekracza punkt na swojej orbicie, tzw. punkt Wagi, w którym promienie słoneczne padają na równik ziemski pod kątem 90 stopni. Zaczyna wówczas słabiej oświetlać półkulę północną, a mocniej – południową. Najbardziej odczuwają to bieguny – na północnym oznacza to początek nocy polarnej, na południowym – trwającego pół roku dnia.

Podczas równonocy Słońce wschodzi dokładnie na wschodzie, a zachodzi na zachodzie.

Oświetlenie Ziemi w dniu przesilenia zimowego na półkuli północnej. Rys. Przemyslaw “Blueshade” Idzkiewicz/Wikimedia

22 września nastąpiła równonoc jesienna – dzień i noc zrównały się, a więc miały tę samą długość. No, prawie tę samą, bo istnieje jeszcze coś takiego jak zjawisko refrakcji, czyli ugięcia promieni słonecznych w atmosferze ziemskiej. Sprawia ono, że 22 września dzień trwa jednak nieco dłużej niż 12 godzin, np. w Warszawie o około 9 minut i 30 sekund).

Potem noc będzie stopniowo się wydłużać, a dzień skracać – aż do 21 grudnia 2020, kiedy to o 14.30 nastąpi przesilenie zimowe i dzień na naszej półkuli zacznie stopniowo triumfować nad nocą. I tak aż do 20 marca 2021, do godziny 10:37, kiedy to nastąpi równonoc wiosenna. Ale o tym napiszemy już następnym razem ?

Nie ma więcej wpisów