captcha image

Hasło zostanie wysłane na twojego e-maila.

Western Digital, znany od lat producent dysków twardych, pokazał właśnie kartę pamięci SDHC SanDisk Ultra, która ma pojemność 400 GB. Choć w rzeczywistości na tej karcie można zapisać „tylko” 372,5 GB to i tak robi to na nas wrażenie.

Karta microSD znana jest już chyba każdemu. Używamy jej w telefonach, tabletach, a zamontowaną w adapter również w aparatach cyfrowych. Western Digital dwa lata po premierze karty oznaczonej pojemnością 200 GB, wprowadził na rynek dwa razy pojemniejszy nośnik. Kawałek plastiku wielkości małego paznokcia dziś jest w stanie pomieścić 40 godzin filmów zapisanych w rozdzielczości Full HD. Odczyt danych ma odbywać się na poziomie 100 MB/s (tutaj również producent pomija system dwójkowy i 1 MB traktuje jako 1 000 000 bajtów), co powinno pozwolić na odczytanie około 1200 zdjęć o średniej wielkości 3,5 MB w ciągu jednej minuty. Producent nic nie pisze o szybkości zapisu, która jest o wiele istotniejsza np. podczas zapisu zdjęć czy filmów. Patrząc na symbole umieszczone na karcie, minimum jakie gwarantuje producent to 10 MB/s – czyli bez rewelacji.

Wiadomo za to, że karta spełnia wymagania specyfikacji A1 App Performance Class, co oznacza, że można na niej instalować aplikacje dla systemu Android i będą on działały tak samo szybko, jakby były zapisane w pamięci wewnętrznej smartfona.

Western Digital niestety dość lakonicznie informuje o technicznej stronie, która doprowadziła do możliwości aż takiego zagęszczenia zapisu. Wszystko zamyka się w stwierdzeniu, że WD wykorzystał własną technologię konstrukcji pamięci i ulepszone procesy produkcji zwiększające możliwość zapisu bitów na pojedynczej płytce krzemu.

Karta SanDisk Ultra microSDXC UHS-I według zapowiedzi kosztować będzie 250 dolarów i będzie objęta 10 letnią gwarancją. Wszystko pięknie, ale nie chciałbym zgubić tych 372,5 GB danych…

Zdjęcia, informacje: Western Digital

400 GB danych – tyle mieści się na tej maleńkiej karcie microSD
4.5 (90%) 12 głosów

Nie ma więcej wpisów