captcha image

A password will be e-mailed to you.

Konkretne pomysły, na których ludzie zarabiają jednocześnie czyniąc świat lepszym. Brzmi aż za dobrze, ale to prawda – tak działa konkurs Chivas Venture. Warto wziąć w nim udział.

Czasem mamy wrażenie, że niewiele od nas zależy. Że każdy z nas żyje w swoim kawałku świata, a sprawy Ważne i Znaczące zostały przejęte przez wielkie firmy i rządy, które robią coś, na co nie mamy wpływu. Znasz ten sposób myślenia?

Nic dziwnego, że w wielu sprawach poddajemy się i odpuszczamy sobie. W tym miejscu chcę uspokoić – to nie jest tekst zachęcający do udziału w wyborach, choć to akurat miejsce, gdzie faktycznie możemy o czymś zdecydować.

Zamiast tego chcę pokazać pomysły i projekty, które zostały wyróżnione i nagrodzone w konkursie Chivas Venture. Dlaczego akurat tu? Powody są dwa. Po pierwsze to projekty, które są zaangażowane społecznie. I jednocześnie przynoszą zysk. Czyli przydatny pomysł z dobrą motywacja do jego wprowadzenia. Drugi powód – do Chivas Venture można i warto się zgłaszać również (a może zwłaszcza) wtedy, gdy robimy coś sensownego i wartościowego, a nie pasujemy do formuły licznych konkursów dla młodych przedsiębiorców czy startupów (czymkolwiek one są).

No więc do rzeczy. Zacznijmy od Polaków, którzy w ciągu ostatnich trzech lat trafili do finału konkursu. Przeszli krajowe eliminacje i pojechali na światowy finał, gdzie dostali konkretne dofinansowanie dla swoich pomysłów. A wszystko zaczęło się od wypełnienia zgłoszenia na konkurs.

Neuro Device

Wyobraź sobie, że nie możesz nic powiedzieć. Jeszcze kilka dni temu wszystko działało normalnie, a teraz formułujesz myśl, ale nie potrafisz jej wypowiedzieć. Ale to nie wszystko – nie potrafisz też napisać tego, co chcesz ani przeczytać słów, które piszą do ciebie inni. Pomyśl, jak zareagują ludzie? Co pomyślą twoi bliscy, ale też jak zachowa się sprzedawca w sklepie czy osoba pytająca o drogę na ulicy? Pamiętaj, że choć nie możesz się komunikować, zachowujesz normalne możliwości intelektualne.

Takie zaburzenie zdolności mowy, pisania i czytania nazywa się afazją i pojawia się w wielu chorobach i uszkodzeniach mózgu – choćby w następstwie udaru mózgu.

Neuro Device zajmuje się m.in. rehabilitacją osób dotkniętych afazją. Ich projekt Neuro Device Voic to urządzenie, które łączy samodzielne ćwiczenia prowadzone przez pacjenta z elektryczną stymulacją tych obszarów mózgu, które odpowiadają za mowę i rozumienie. Ma to przyspieszyć rehabilitację o 50% i sprawić, że pacjent z afazją będzie mógł, poza sesjami ze specjalistą, ćwiczyć samodzielnie, w domu.

Neuro Device w ramach Chivas Venture otrzymało dofinansowanie w wysokości 20 000 dolarów.

NexBio

Nadużywanie pestycydów z jednej strony, brak należytej ochrony plonów z drugiej. NexBio postanowiło opracować system, które pozwoli znaleźć równowagę. Wykorzystując biotechnologię firma pracuje nad urządzeniem, które pozwoli wykrywać choroby roślin znacznie wcześniej, niż pojawią się pierwsze objawy.

NexBio oferuje obecnie usługę polegającą na pobieraniu próbek roślin i analizie ich w laboratorium firmy. Jednak jednym z projektów przedstawionych na Chivas Venture jest system, który pozwala przeprowadzić cały proces na miejscu, wprost na polu. Urządzenie wielkości smartfonu ma wykorzystywać testy molekularne, które dają odpowiedź w ciągu kilku minut.

Dzięki temu możliwe będzie zarówno ograniczenie ilości stosowanych środków ochrony roślin, jak i bardzo precyzyjny ich dobór w zależności od faktycznych potrzeb.

NexBio w ramach Chivas Venture otrzymało dofinansowanie w wysokości 11 719,24 dolarów.

Migam

Na świecie żyje 72 miliony osób głuchych. I ogromna większość z nich posługuje się językiem, który dla reszty świata jest niezrozumiały. Język migowy ma swoje słownictwo, gramatykę, poezję – jest pełnoprawnym językiem, ale brak jego znajomości przez osoby słyszące tworzy potężną barierę w komunikacji.

Pomysł Migam polega na tym, by do usunięcia tej przeszkody wykorzystać narzędzie, które już teraz każdy z nas ma w kieszeni. Smartfon to idealna platforma – wyposażony zarówno w kamerę, jak i głośnik pozwala na przesyłanie i znaków języka migowego i wypowiadanych słów.

Trzeba tylko kogoś, kto przełoży komunikat z jednego języka na drugi. W Migam tę funkcję pełnią specjalni tłumacze, którzy dostępni są natychmiast po uruchomieniu aplikacji i nawiązaniu połączenia. Tłumacz odczytuje komunikat migowy i wypowiada słowa zrozumiałe dla osoby słyszącej. Potem przekłada odpowiedź na język migowy, który widać na ekranie. W ten sposób można załatwić sprawę w urzędzie, kupić bilet, zapytać o drogę.

Migam pracuje też nad automatycznym tłumaczem, który nie wymagałby komunikacji z żywym pośrednikiem.

Migam w ramach Chivas Venture otrzymało dofinansowanie w wysokości 7 611 dolarów.

Oczywiście poza Polakami w konkursie biorą udział firmy z całego świata. Podczas tegorocznych finałów w Amsterdamie wyróżniono też projekty nie oparte tak mocno na nowych technologiach, skupione raczej na działaniach „u podstaw”.

Revoada z Brazylii

Pomysł polega na jednoczesnym rozwiązywaniu dwóch problemów – ubóstwa ludzi i nadmiaru śmieci. Firma przetwarza rzeczy, które trafiają na śmietnik na ubrania i akcesoria związane z modą. Tak, brzmi to dziwacznie, ale produkty Revoady wyglądają znakomicie i w żadnym razie nie kojarzą się ze śmieciami.

Specjalnością firmy stało się przetwarzanie opon i starych parasoli. Odpady odkupywane są od ludzi je zbierających ale też ludzie ci są zachęcani do samodzielnej produkcji. Z gumy powstają portfele, saszetki, torebki. Materiał z parasoli służy do szycia kurtek i innych ubrań. Takie rozwiązanie pozwala ludziom zbierającym odpady i tworzącym z nich nowe rzeczy zarobić pięciokrotnie więcej, niż przy samym zbieraniu.

Revoada w ramach Chivas Venture otrzymała dofinansowanie w wysokości 20 000 dolarów.

Hilico z Izraela

Odkręcasz kran i leci. Czysta, bezpieczna, gotowa do picia woda. Tego komfortu nie ma znaczna część ludzkości. Problem nasila się jeszcze wszędzie tam, gdzie klęski żywiołowe niszczą istniejącą infrastrukturę. I ten problem chce rozwiązać Hilico. Ich pomysł to przenośne, rozkładane płachty przypominające żagle, które pozwalają na gromadzenie wody deszczowej.

Taka woda jest dwukrotnie filtrowana i przechowywana w łatwych do transportu, rozszerzalnych kanistrach. Cała konstrukcja waży zaledwie 700 gramów i daje wodę, którą można natychmiast, bez dodatkowego oczyszczania pić.

Hilico w ramach Chivas Venture otrzymało dofinansowanie w wysokości 3 182 dolarów.

Jeśli ty lub ludzie, których znasz pracujecie nad czymś, co wam przyniesie zarobek, a jednocześnie pomoże innym, zgłoście się do konkursu Chivas Venture. Wystarczy wypełnić zgłoszenie. Można dostać dofinansowanie, zyskać promocję i wiedzę. Warto spróbować. Przekaż ten tekst innym, którym może on się przydać.

Tekst jest elementem współpracy z organizatorem konkursu Chivas Venture. Partner nie miał wpływu na nasze opinie wyrażane w tekście.

Nie ma więcej wpisów