captcha image

A password will be e-mailed to you.

W ramach akcji #NieKarmTrolla #StopDezinformacji prezentujemy Wam ulubione metody Kremla, od lat wykorzystywane do szerzenia dezinformacji w Polsce i innych krajach UE. Lista ta została skompletowana przez grupę zadaniową East StratCom Task Force zajmującą się z ramienia Komisji Europejskiej zwalczaniem kremlowskiej dezinformacji.

Wymienione metody to: The Strawman, Whataboutism, Attack, Mockery, Provocations, Exhaust, Denial (tłumaczenie zamieściłam na grafice poniżej) – pierwsze litery tych angielskich słów tworzą akronim “SWAMPED”, co można przetłumaczyć jako „zalany”, „zatopiony”, „zawalony”. I jest to trafne zdefiniowanie celu kremlowskiej dezinformacji, jakim jest jest zatopienie dyskursu publicznego w krajach demokratycznych, wśród których Polska, ze względów strategicznych, zajmuje szczególną dla Rosji pozycję.

Tak, od lat jesteśmy celem dezinformacji tworzonej przez rosyjskich trolli. Od 2015 roku proces ten nieprzerwanie bada, zwalcza i dokumentuje działająca przy Komisji Europejskiej grupa East StratCom Task Force, co możecie śledzić na prowadzonej przez nią stronie EU vs Disinformation.

Po napaści Rosji na Ukrainę gołym okiem widać, że działania dezinformacyjne Kremla wobec Polski nasiliły się w niespotykanym wcześniej stopniu, co ma na celu m.in. zdestabilizowanie sytuacji politycznej w naszym kraju, w tym zniechęcenie Polaków do pomocy uchodźcom z Ukrainy, oraz wybielenie motywów i okrutnych metod Rosji stosowanych w tej wojnie.

Dlatego tak ważne jest, żebyśmy nie stali się narzędziami w wojnie informacyjnej toczonej przez Kreml w internecie. Podstawowa zasada brzmi: NIE KARM TROLLA, a więc w żaden sposób nie reaguj na jego zaczepki czy prowokacje (aby nie zwiększać mu zasięgów) i w miarę możliwości kasuj szkodliwe wpisy lub zgłaszaj je adminom stron na FB. Aby trafnie rozpoznać kremlowską dezinformację i czym prędzej zdusić ją w zarodku, warto znać jej główne, ulubione metody.

Cytowane przykłady i hasła opatrujemy przekreśleniem z napisem “dezinformacja”, aby wszyscy czytelnicy mieli pewność, że nie podpisujemy się pod tymi słowami i że są to fałszywe informacje.

Podzielcie się tym postem ze znajomymi, żeby i oni nie stali się narzędziami w rękach Putina.

Akcję #NieKarmTrolla #StopDezinformacji prowadzimy z merytorycznym wsparciem Fundacji Rozwoju Przez Całe Życie.

Tu pisaliśmy więcej na temat dezinformacji:

Kreml odwołuje się do istniejących obaw, by siać dezinformację

Rosja zrzuca z siebie winę za masakry w Ukrainie za pomocą sprawdzonych metod dezinformacji

#NieKarmTrolla – akcja przeciw dezinformacji kremlowskiej w Polsce

Nasz webinar o dezinformacji – goście: Sylwia Czubkowska ze Spider’s Web+ i Robert Król z NASK [WIDEO]

Wojna w Ukrainie i antyszczepionkowcy – co mają wspólnego i dlaczego Polacy są podatni na dezinformację


Nie jesteśmy portalem. To blog tworzony przez dwie osoby – Olę i Piotra (a ten tekst napisałam ja, Ola). Jeśli mój tekst Ci się spodobał, do czegoś się przydał lub coś wyjaśnił – to świetnie. Wkładamy w nasze materiały dużo pracy starając się, by były rzetelne i jasne. Jeśli chcesz, możesz w zamian podarować nam wirtualną kawę. Będzie nam bardzo miło. Dziękujemy 🙂

Postaw mi kawę na buycoffee.to

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: