![Piorun przeskakujący między chmurami. fot. André Karwath](https://www.crazynauka.pl/wp-content/uploads/2014/08/1024px-Lightning_cloud_to_cloud_aka-800x452.jpg)
Piorun przeskakujący między chmurami. fot. André Karwath
- Jednym na najbezpieczniejszych miejsc w czasie burzy jest wnętrze samochodu. W razie trafienia piorunem karoseria działa jak klatka Faradaya odprowadzając ładunek ku ziemi i chroniąc ludzi wewnątrz
- Jeśli tylko słyszysz grzmot możesz zostać trafiony piorunem. Bardzo wiele porażeń zdarza się w promieniu ok. 15 km od centrum burzy. Dopóki grzmi – lepiej uważaj.
- Mężczyźni zostają trafieni piorunem ok. 4 razy częściej niż kobiety. Jednak wyładowania nie zważają na płeć. Panowie są bardziej skłonni ryzykować, a ich aktywności częściej narażają ich na takie wypadki. Jedna z nich to wędkowanie.
- Średnio na całym świecie trwa około 1800 burz, a w każdej sekundzie uderza około 100 piorunów.
- Wyładowanie porusza się z prędkością około 22 000 km/h i podgrzewa powietrze do 30 000 stopni Celsjusza. Grzmot to fala uderzeniowa powstająca podczas rozprężania się powietrza.
- Brak dowodów na to, że rozmowa przez telefon komórkowy zwiększa szanse trafienia przez piorun.
- Dlaczego piorun nie poraża ryb, gdy uderzy w jezioro? Ponieważ woda jest dobrym przewodnikiem, a dobre przewodniki sprawiają, że ładunek pozostaje raczej na ich powierzchni. Masz więc spore szanse, że zostaniesz porażony, gdy pływasz w czasie burzy, ale ryby mogą czuć się bezpieczne.
A jeśli chcecie wiedzieć na bieżąco, gdzie są burze i gdzie uderzają wyładowania, to polecamy znakomity serwis Blitzortung.org.
You must be logged in to post a comment.