captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Pierwsze zdjęcie wykonane z kosmosu. Fot. White Sands Missile Range/Applied Physics Laboratory

Pierwsze zdjęcie wykonane z kosmosu. Fot. White Sands Missile Range/Applied Physics Laboratory

To było coś absolutnie niesamowitego – wywieziona z hitlerowskich Niemiec rakieta balistyczna V-2, zamiast przenosić ładunek niosący śmierć, wyniósł w kosmos specjalnie zabezpieczoną kamerę. 24 października 1946 roku, na 11 lat przed lotem Sputnika 1, z pustyni w Nowym Meksyku wystartowała rakieta. Wzniosła się na wysokość 105 km, nieco ponad umowną granicę kosmosu. Na jej szczycie znajdował się  aparat fotograficzny z 35 mm obiektywem, który automatycznie robił zdjęcia co 1,5 sekundy.

Problemem było jednak to, że nie istniała wówczas technologia pozwalająca na bezpieczne sprowadzenie aparatu z takiej wysokości. Postawiono więc na sprowadzenie niebezpieczne. Aparat i tak nie mógł tego przeżyć, więc sam film został zamknięty w specjalnej stalowej kasecie. Całość runęła z wysokości ponad 100 km wbijając się w ziemię z prędkością 550 km/h.

Mimo starannych przygotowań do tej szczególnej misji nikt nie był pewny, czy cokolwiek przetrwa ten gwałtowny powrót na Ziemię. Dlatego gdy ze szczątków rakiety wydłubano ocalałą kasetę, naukowcy zaangażowani w misję zaczęli zachowywać się jak uszczęśliwione dzieciaki. Wspomina to jeden z członków ekipy, która miała za zadanie odzyskać kasetę z filmem – wówczas 19-letni Fred Rulli.

Gdy w dodatku później okazało się, że wszystko się udało i na ekranie pojawił się ziarnisty, czarno-biały obraz Ziemi widzianej z kosmosu, szaleństwo i ekstaza ogarnęły wszystkich. Po raz pierwszy zobaczono czerń kosmosu i naszą, na jej tle, planetę. Wcześniej największa wysokość, z jakiej zrobiono fotografię wynosiła 22 km – dość, by dojrzeć krzywiznę Ziemi, ale znacznie za nisko, by zobaczyć czarną przestrzeń ponad atmosferą.

Korzystając z wywiezionych z Niemiec rakiet V-2 i opartych na nich konstrukcji w kolejnych latach wykonano setki zdjęć z kosmosu. Zaczęto je łączyć tworząc coraz bardziej kompletne obrazy Ziemi:

s

Panorama utworzona ze zdjęć wykonanych dzięki rakietom V-2

Panorama utworzona ze zdjęć wykonanych dzięki rakietom V-2

źródło

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

16 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Andromeda
Andromeda
6 lat temu

Fajnie ale rakieta nie była nazistowska a niemiecka. Wcześniej kilka tysięcy rakiet V-2 służyło do bombardowania Londynu. Rakiet niemieckich a nie nazistowskich.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Andromeda
6 lat temu

Zbudowali je Niemcy będący nazistami. Kierowała nimi ideologia nazistowska. Więc błędu tu nie ma.

wiast
wiast
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

A czy rakieta może wyznawać ideologię? A poza tym, nie wiem, czy którykolwiek z naukowców – konstruktorów miał nazistowskie poglądy. Spora część z nich pracowała dlatego, że ich rodziny były przetrzymywane jako zakładnicy. A jakoś do 1943 r. (chyba wtedy Hitler zaślepiony swoim fanatycznym antysemityzmem zabronił korzystania z pracy żydowskich badaczy) część załogi stanowili przymuszeni żydowscy naukowcy (całe szczęście Einsteina już nie było w Niemczech, bo wówczas być może to zespół Heisenberga, a nie Oppenheimera jako pierwszy opracowałby broń atomową). Nie mówiąc już o wykorzystywaniu do prac więźniów: żydowskich, polskich i rosyjskich. Idąc tym tropem myślenia, nawet bardziej uprawnione jest… Czytaj więcej »

Urban Kępa
Urban Kępa
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Technicznie rzecz ujmując to zbudowali je prawdopodobnie ludzie z łapanek i wywiezieni do pracy z podbitych ziem (raczej nie naziści – w większości), zaprojektowali je naukowcy, którzy niekoniecznie wyznawali doktrynę nazizmu. Używali ich naziści ale jak widać też Amerykanie. Same rakiety też nazistowskie nie były, chyba że wyznawały ww. doktrynę.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Głównym konstruktorem rakiet był zdeklarowany nazista i członek SS Wernher von Braun.
O ile w przypadku Rosji nazewnictwo jest jasne, bo była Zwiazkiem Radzieckim, o tyle w przypadku Niemiec określenie “nazistowski” podkreśla okres, bo ‘niemiecki’ jest tu niejednoznaczne. Zwłaszcza, ze sprawa dotyczy okresu po wojnie.

wiast
wiast
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

O, pięknie, von Braun jako dowód na “nazizm” rakiety. Przyznaję, von Braun rzeczywiście był nazistą (choć on się tego wypierał i to mnie zmyliło, ale zeznania więźniów budujących bazy rakietowe nie pozostawiają wątpliwości co do jego charakteru – przepraszam, wcześniej o tym nie wiedziałem). Tylko że on zajmował później również ważne kierownicze stanowisko w całym programie Apollo (jak również część jego dawnych współpracowników). Skoro von Braun jest dowodem na nazizm V-2, to również jest dowodem na nazizm kolejnych swoich projektów? Mamy więc nazistowskie misje Apollo lądujące na Księżycu. A ja myślałem, że “Iron Sky” (komiks, film i teoria spiskowa o… Czytaj więcej »

Andromeda
Andromeda
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

Przy budowie rakiety brało udział parę osób mających legitymacje NSDAP co nie oznacza że mieli poglądy nazistowskie. Ponadto przy programie V-2 brało udział masa więźniów z obozów a oni raczej nie byli nazistami. Pisząc naziści przyczyniacie się do rozmywania odpowiedzialności niemców za II Wojnę Swiatową, modrerstwa, gwałty to rtury itp. Nie naziści mordowali ale Niemcy i ich pomocnicy !

marcccin
marcccin
Reply to  Andromeda
6 lat temu

Żydów mordowali Naziści, Niemcy budowali rakiety, w sumie się zgadza.

Gorol Bagienny
Gorol Bagienny
6 lat temu

Naziści to byli Niemcy i kropka 😛 Poza tym chciałem wyrazić podziw dla pierwszych zdjęć dysku naszej Ziemi i żal że nie uchwycono żadnego słonia który go podtrzymuje, pewnie akurat gadał z żółwiem 😉

supergosc
supergosc
6 lat temu

naziści = niemcy

OliwekPL
OliwekPL
Reply to  supergosc
6 lat temu

Ech. A myślałem, że ten pogląd już stracił na popularności.

Tutaj obalenie tego mitu:
http://ciekawostkihistoryczne.pl/2015/09/03/internet-klamie-nazisci-istnieli-naprawde/

sdfsdfsdf
sdfsdfsdf
6 lat temu

Dobre. “Na ekranie” 70 lat temu? To chyba pomyłka?

Mariusz SwitchB
Mariusz SwitchB
6 lat temu

Ależ tu panuje ultra realistyczna poprawność polityczna… w komentarzach powinniście się podniecać pierwszym wykonanym zdjęciem w kosmosie a nie produkcją rakiety, bo nie o tym jest artykuł.

KKJJI
KKJJI
6 lat temu

Niemiecka a nie nazistowska

Al
Al
4 lat temu

Niemiecką była nim zwinęli ja amerykanie 😉 . Dlaczego Saturna 5 nie nazwiesz “nazistowską” ? Budował ją nazista, a może dałeś Piotrze mu rozgrzeszenie ? Sarkazm z przymrużeniem oka, a nie złośliwość…Zbudowali do naukowcy niemieccy , więc daj spokój z tą nazistowską rakietą, bo dodatkowo sypiesz na nazistów laury – ot , nic tylko nazistów nam potrzeba by coś osiągnąć 😉 ….Z taką retoryką, to rakieta którą wystrzelą muzułmanie ma być “muzułmańska” ? Ideologia nie posłużyła tym ludziom do zbudowania rakiety, ale nauka..z pochodzenia byli NIEMCAMI. …a czy byli faszystami, luteranami…Poza tym, na temat i zwięźle.Pozdrawiam .

Nie ma więcej wpisów
16
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: