captcha image

A password will be e-mailed to you.

Fot. Pexels

Wydaje się, że o kotach napisano już wszystko: że mają nas w nosie, że siadują w pudełkach i przesypiają nawet trzy czwarte swojego życia. Ale tego o kotach prawdopodobnie jeszcze nie wiecie.

1.

Nasze słodkie kicie to urodzeni mordercy – zabijają przede wszystkim dla przyjemności. Podczas eksperymentu przeprowadzonego na University of Georgia z udziałem 60 domowych kotów naukowcy obliczyli, że tylko 28 proc. upolowanych ofiar została przez nie zjedzona. Połowa została porzucona na miejscu, a około 20 proc. zdobyczy zostało przyniesionych właścicielom przez dumnych myśliwych jako prezent-trofeum.

2.

Oczy kotów wyewoluowały do polowania przy słabym świetle, dlatego są zbyt duże względem rozmiarów ciała tych zwierząt. Te duże oczy utrudniają zwierzętom „przełączanie” ostrości w widzeniu obiektów położonych blisko na te bardziej oddalone. To dlatego koty żyjące w zamkniętych pomieszczeniach są często krótkowzroczne, zaś te mieszkające na zewnątrz – dalekowzroczne (widzą wyraźnie dopiero obiekty oddalone o kilka metrów).

3.

Zbyt duże oczy kotów są dla nich uciążliwe w jeszcze jeden sposób – nie pozwalają im zobaczyć wyraźnie tego, co jest tuż przed ich nosem – a więc bliżej niż 30 cm. W takich sytuacjach koty pomagają sobie wibrysami, którymi doskonale wyczuwają bliskie obiekty, m.in. dzięki drganiom powietrza.

4.

Węch kotów działa natomiast bez zarzutu. Naukowcy z australijskiego University of New South Wales w 2010 roku badali, jak długo zwierzęta te mogą wyczuwać zapach myszy. Były w stanie wykryć go jeszcze sześć dni po tym, jak woń ta została umieszczona w miejscu kontrolnym.

5.

Koty są jednymi z nielicznych ssaków, które nie mają receptorów słodkiego smaku – odkryli naukowcy w 2006 roku. A jest tak prawdopodobnie dlatego, że stronią od węglowodanów, a są uzależnione od mięsa (są obligatoryjnymi mięsożercami). Energię uzyskują przede wszystkim z białka. To dlatego dieta wegańska w 100 proc. zakończy się dla kota tragicznie – zwierzę po prostu umrze z głodu.

6.

Najstarszy dowód na udomowienie kota znaleziono na Cyprze – były to liczące 9500 lat szczątki kociaka pochowanego w jednym grobie z człowiekiem. Z kolei w Chinach odkryto mający 5300 lat szkielet kota dokarmianego prosem, a jako że zwierzę samodzielnie nie wpadłoby na pomysł jedzenia takich bezwartościowych dla niego świństw, to oznacza, że zapewne było dokarmiane przez ludzi.

7.

Za przodka kotów domowych naukowcy uznają kota nubijskiego, inaczej zwanego żbikiem afrykańskim (Felis silvestris lybica), który zamieszkuje Afrykę i Bliski Wschód. Z badań genetycznych wynika, że został udomowiony ok. 9000 lat temu.

8.

Koty zabierane były przez marynarzy w rejsy, żeby tępiły gryzonie na statkach. Koci podróżnicy morscy odcisnęli piętno na populacjach kotów zamieszkujących przybrzeżne miasta w Nowej Anglii i Nowej Szkocji (na wschodnich rubieżach Ameryki Północnej). Żyje tam wyjątkowo dużo kotów z polidaktylią – mutacją, wskutek której zwierzę ma więcej palców, niż powinno. Biorąc pod uwagę, że nie jest to częsta mutacja, a także uwzględniając trasy morskich podróży, naukowcy doszli do wniosku, że jest to wpływ zaledwie kilku kotów z polidaktylią, które dotarły do Ameryki w połowie XVIII stulecia.

9.

Koty mają inną od naszej percepcję kolorów zielonego i czerwonego – z tym ostatnim jest najgorzej, bo jest postrzegany przez zwierzęta jako żółtawy. To efekt tego, że kocie fotoreceptory – przystosowane przede wszystkim do nocnego widzenia – są bardziej wrażliwe na promieniowanie fioletowo-niebieskie i zielono-żółte. Tutaj zobaczycie, jak dziwnie koty widzą świat.

Czego u nas szukaliście?

9
Dodaj komentarz

avatar
 
5 Comment threads
4 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
5 Comment authors
hmmmCrazy NaukaArtemidaMagdalena Krukowskaargon94 Recent comment authors

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

  Subscribe  
najnowszy najstarszy oceniany
Powiadom o
trackback
9 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiecie o kotach « Dziennik gajowego Maruchy

[…] Aleksandra Stanisławska https://www.crazynauka.pl […]

trackback
9 rzeczy, których prawdopodobnie nie wiecie o kotach – Site Title

[…] Aleksandra Stanisławska https://www.crazynauka.pl […]

argon94
Gość
argon94

Dlaczego autor tego artykułu uważa, że białko może być przyswojone tylko z mięsa? Przecież weganie nie odżywiają się samymi węglowodanami, bo by poumierali! Ciekawe myślenie…

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

Autor tego tekstu tak nie uważa. Tekst dotyczy kotów, nie ludzi.

Magdalena Krukowska
Gość
Magdalena Krukowska

Ludzie są wszystkożerni, a koty mięsożerne. Jeśli człowiek chce być weganinem, jego sprawa, ale niech nie zmusza do tego kotów.

Artemida
Gość
Artemida

Człowiek z natury jest roślinożerny, nie wszystkożerny. Zalecam zapoznać się z anatomią człowieka i porównać ją do układów innych zwierząt. Wszystkożerny jest na przykład niedźwiedź, który od człowieka różni się znacząco.

Crazy Nauka
Gość
Crazy Nauka

M.in. z analizy budowy układu pokarmowego człowieka jasno wynika, że jest wszystkożerny. Co skłania Cię do innych wniosków.

hmmm
Gość
hmmm

a moja kotka uwielbia słodycze

hmmm
Gość
hmmm

kurcze… a moja kotka uwielbia słodycze :/

Nie ma więcej wpisów