captcha image

A password will be e-mailed to you.

Albert Einstein – gdyby ktokolwiek, kiedykolwiek zastanawiał się skąd pochodzi archetyp szalonego naukowca, to powinien obejrzeć te zdjęcia. Poznajecie? Te włosy, miny i (może przede wszystkim) te stroje!

Najsłynniejszy język świata

einstein06

To zdjęcie musiało się tu znaleźć. Zrobił je Arthur Sasse podczas 72. urodzin Alberta Einsteina. Po intensywnej zabawie w Princeton profesor wychodził już do domu gdy fotograf chciał uchwycić pożegnalny uśmiech fizyka. Zamiast tego zobaczył wywalony język.

Zdjęcie szybko stało się ikoną, a Albert Einstein je uwielbiał. Zamówił dla siebie 9 odbitek i rozesłał je w charakterze pocztówek.

Albert i indianie

zdjęcie 1

Albert Einstein wraz ze swoją drugą żoną Elsą odwiedza w 1931 roku Indian w Hopi House nad Wielkim Kanionem.

Einstein i sandały

einstein02

Albert Einstein miał słabość do dziwnych butów. Ale z tymi łączy się jeszcze świetna historia. Otóż lato 1939 roku Einstein spędzał w Peconic w stanie Nowy Jork. Pewnego dnia wszedł do domu towarowego Davida Rothmana. Ten oczywiście rozpoznał fizyka, ale postanowił go potraktować jak normalnego klienta. Zapytał czego Einstein szuka i usłyszał “sundials” (zegarów słonecznych). Lekko osłupiał, ale cóż – geniusz fizyki może mieć swoje dziwactwa. Niestety pan Rothman nie miał w swoim sklepie zegarów słonecznych. Zaprosił jednak Einsteina na podwórko i pokazał swój prywatny zegar.

Albert Einstein zaczął się śmiać i wskazał na swoje nogi powtarzając z silnym niemieckim akcentem “sundials”. Chodziło mu o “sandals”, ale ten akcent…

Sandały (jak widać) kupił, a z Davidem Rothmanem zaprzyjaźnił się. To ten z lewej:

Albert Einstain w sandałach kupionych u Davida Rothmana (z lewej)

Albert Einstain w sandałach kupionych u Davida Rothmana (z lewej)

Albert Einstein i Albert Einstein
Albert Einstein z marionetką przedstawiającą jego samego

Albert Einstein z marionetką przedstawiającą jego samego

Podczas przedstawienia w Teatro Torito w Los Angeles Albert Einstein miał tylko jedno zastrzeżenie do marionetki przedstawiającej jego samego. “Jest za chudy!” oświadczył. Wyjął z kieszeni kawałek papieru, zgniótł go i wepchnął pod ubranie lalki.

Chwila relaksu
Albert Einstein w wyjątkowych kapciach

Albert Einstein w wyjątkowych kapciach

Jedyne co wiemy o tym zdjęciu, to że powstało koło roku 1950. I jeszcze, że Einstein nie podchodził do siebie ze śmiertelną powagą. Na całe szczęście 🙂

 

Polecamy też:

Wspólne wakacje Einsteina i Marii Skłodowskiej-Curie

Einstein miał być prezydentem Izraela?

 

 

Czego u nas szukaliście?

Nie ma więcej wpisów