captcha image

A password will be e-mailed to you.
Mowę delfinów można rozpoznawać za pomocą aplikacji na smartfony takich jak Shazam

Mowę delfinów można rozpoznawać za pomocą aplikacji na smartfony takich jak Shazam

Język delfinów można badać za pomocą… aplikacji na smartfony – tych służących do rozpoznawania muzyki zasłyszanej np. w radiu.  Do takich programów należą m.in. Shazam czy SoundHound*. I to właśnie używane w tych aplikacjach algorytmy przydają się w rozpoznawaniu świstów wydawanych przez te zwierzęta po to, by przyzywać inne delfiny po imieniu.

Przeanalizowano tą metodą 400 świstów wydawanych przez 20 delfinów i okazało się, że jest to sposób szybszy niż używane do tej pory badanie spektrografem akustycznym, które analizuje widmo dźwięku.

Badania te wykonali naukowcy z amerykańskiego National Institute for Mathematical and Biological Synthesis, a opublikowało pismo PLOS One.

U delfinów zidentyfikowano wcześniej 32 rodzaje świstów. Są wśród nich frazy takie jak ból, niepokój, powitanie czy wezwanie „do mnie!”.

*SoundHound i Shazam to programy, które są spełnieniem marzeń fanów muzyki. Potrafią na podstawie krótkiego fragmentu muzyki rozpoznać cały utwór, wskazać jego wykonawcę i płytę, z której piosenka pochodzi. Przeznaczone są przede wszystkim na smartfony, choć mogą też działać na komputerach.

SoundHound ma tę przewagę, że zastosowane w nim algorytmy pozwalają rozpoznać utwór nie tylko na podstawie oryginalnego fragmentu ale nawet wtedy, gdy go zanucimy (również niezbyt melodyjnie). Zwykle rozpoznawanie trwa kilka, kilkanaście sekund i odbywa się w chmurze – nasze urządzenie przesyła próbkę muzyki na serwer, a ten zwraca błyskawicznie odpowiedź.

Nie ma więcej wpisów