captcha image

A password will be e-mailed to you.
Starorzecze Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Fot. Crazy Nauka

Starorzecze Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. Fot. Crazy Nauka

Bądźmy precyzyjni: astronomiczne lato zaczyna się NIE DZISIAJ, tylko JUTRO, 21 czerwca, o godzinie 00:34. Noc z wtorku na środę będzie najkrótszą w roku!

Początkiem astronomicznego lata jest przesilenie letnie, które przypada najbliższej nocy (z 20 na 21 czerwca) niedługo po północy. Jest to moment, w którym Słońce góruje w zenicie nad zwrotnikiem Raka. Tak więc 21 czerwca na półkuli północnej zaczyna nam się lato!!!

A tymczasem Doodle Google’a informuje, że pierwszy dzień lata ma miejsce dziś, czyli 20 czerwca. Dlaczego?

Wydaje się, że pomyłka wynika z różnic stref czasowych na świecie. Przesilenie letnie następuje dla wszystkich ludzi na Ziemi w tej samej chwili, ale w Warszawie będzie wówczas 21 czerwca o godz. 00:34, w Tokio 21 czerwca o 7:34, zaś w Nowym Jorku będzie 20 czerwca o 18.34.

CC BY-SA 2.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=113533

CC BY-SA 2.0, Wikimedia

Tak więc 21 czerwca będzie dla nas najdłuższym dniem w roku, który będzie trwać ponad 17 godzin. Z kolei noc z 21 na 22 czerwca będzie najkrótszą nocą w roku.

Być może dla niektórych będzie rozczarowaniem to, że Noc Świętojańska, która przypada w wigilię św. Jana (z 23 na 24 czerwca), nie jest najkrótszą nocą w roku.

Od 21 czerwca będzie nam ubywać dnia. Lato astronomiczne potrwa do 22 września, kiedy to o godz. 16:21 nastąpi równonoc jesienna.

A co z kalendarzowym latem? Widnieje pod datą 22 czerwca i jest niezależne od położenia Słońca względem Ziemi.

W okolicach przesilenia warunki do obserwacji nocnego nieba są utrudnione ze względu na niewielką długość nocy i pełnię Księżyca, która przypada 20 czerwca. W północnej Polsce obserwacje utrudniają dodatkowo tzw. białe noce, a więc to, że schowane płytko za horyzontem Słońce nie pozwala na porządne pociemnienie nieba.

Można za to podziwiać w tym czasie przepiękne obłoki srebrzyste, powstające wieczorem wskutek osadzania się pary wodnej na drobinach unoszących się w atmosferze, 75-85 km nad Ziemią.

 

Nie ma więcej wpisów