captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Pierwszy na świecie billboard pozyskujący wodę z powietrza. Fot. UTEC

Pierwszy na świecie billboard pozyskujący wodę z powietrza. Fot. UTEC

Billboard stojący na przedmieściach Limy, stolicy Peru, pozyskuje wodę z wilgoci zawartej w powietrzu. Dostarcza ponad 3000 litrów czystej wody miesięcznie. Pomysł genialny w swojej prostocie!

7,5-milionowa Lima leży w strefie wpływów Pustyni Atakama, jednego z najbardziej suchych rejonów świata, gdzie niemal nie padają deszcze. Ponad 1,3 mln mieszkańców miasta nie ma dostępu do bieżącej wody.

Jednak woda dociera do Limy w postaci wilgotnego powietrza znad Pacyfiku, które gości tu od grudnia do lutego. Naukowcy z Uniwersytetu Inżynierii i Technologii w Peru (UTEC) opracowali sposób pozyskiwania wody z unoszącej się w powietrzu pary wodnej. W grudniu 2012 roku ustawili w Limie billboard, który do początku marca zdołał uchwycić 9450 litrów wody.

Mieszkańcy Limy mogą czerpać wodę pozyskaną w billboardzie. Fot. UTEC

Mieszkańcy Limy mogą czerpać wodę pozyskaną w billboardzie. Fot. UTEC

Wewnątrz billboardu znajduje się pięć skraplaczy zasilanych elektrycznością – działających na podobnej zasadzie jak domowe klimatyzatory. Skraplacze są chłodniejsze od otoczenia, dlatego w kontakcie z nimi powietrze również się ochładza, wskutek czego dochodzi do kondensacji (skraplania) pary wodnej (w miesiącach letnich powietrze zawiera jej aż 98 proc.). Po oczyszczeniu metodą odwróconej osmozy woda ścieka do 20-litrowego zbiornika umieszczonego u podstawy billboardu. W ten sposób pozyskiwanych jest 96 litrów dziennie. Każdy chętny może odkręcić kran i skorzystać z tej wody.

Konstrukcja kosztowała 1200 dolarów. Uniwersytet zdecydował się na ten wydatek w celach promocyjnych – chciał w ten sposób zachęcić absolwentów szkół średnich do studiowania na kierunkach technicznych. A nie ma lepszej reklamy niż taka, która w tak spektakularny sposób pokazuje użyteczność inżynierii w życiu codziennym.

Zobaczcie na filmie, jak działa pierwszy na świecie billboard pozyskujący wodę z powietrza:

W 2011 roku podobna konstrukcja powstała w Abu Dhabi, gdzie francuska firma Eole zainstalowała 24-metrową turbinę wiatrową pozyskującą ponad 1400 litrów wody dziennie.

Źródło: Popular Mechanics

 

Polecamy też:

Solarna żarówka zrobiona z butelki – genialny pomysł na oświetlenie faveli

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Nie ma więcej wpisów
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: