captcha image

A password will be e-mailed to you.

 

Teledysk wyjaśniający, czym jest bozon Higgsa

Teledysk wyjaśniający, czym jest bozon Higgsa

Co właściwie dzieje się w Wielkim Zderzaczu Hadronów (LHC) w CERN? I co to jest ten nieszczęsny bozon Higgsa? Cóż, niełatwo to wytłumaczyć. Chyba, żeby pokazać to w… teledysku. Nie, to nie pomyłka. I co więcej, ten naukowy teledysk jest naprawdę świetnie zrobiony i zupełnie świeży. I od początku do końca polski.

Jest to efekt współpracy Centrum Nauki Kopernik (CNK) z Łukaszem L.U.C Rostkowskim, artystą łączącym muzykę z obrazem, animacją i nauką. Klip towarzyszy wystawie „Wszechświat i cząstki”, która w CNK będzie otwarta do 30 marca 2014 roku. Wystawa została przygotowana przez Europejską Organizację Badań Jądrowych CERN.

Naukowy teledysk o CERN i bozonie Higgsa to kawał naprawdę świetnej roboty. Zdradzimy tylko, że w roli protonów występuje (polska) drużyna futbolu amerykańskiego…

Zresztą, zobaczcie to sami:

Odkrywcami bozonu Higgsa są tegoroczni nobliści Peter Higgs i François Englert, którzy wyjaśnili, jak cząstki tworzące Wszechświat uzyskują masę. Ich zdaniem wszystko wokół nas wypełnia pole, w którym „grzęzną” cząstki, w ten sposób zyskując masę. Manifestacją tego pola jest bozon Higgsa. Ta teoria dołożyła ostatni element do układanki, jaką jest tzw. Model Standardowy, który opisuje skład każdej materii.

Bozon Higgsa istniał w teorii od 1964 roku, ale jego rzeczywistego istnienia naukowcy nie potrafili dowieść. Dopiero wybudowanie Wielkiego Zderzacza Hadronów w CERN pod Genewą pozwoliło na uzyskanie takich energii, dzięki którym bozon Higgsa odkryto w detektorze cząstek w lipcu 2012 roku, a odkrycie to potwierdzono eksperymentalnie w kwietniu 2013 roku.

O nagrodzie Nobla za odkrycie Bozonu Higgsa pisaliśmy tutaj

A tu możecie zobaczyć Wielki Zderzacz Hadronów w wersji LEGO

 

 

0 0 vote
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

2 komentarzy
Oldest
Newest Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments
trackback
W CERN udało się wreszcie stworzyć wiązkę antymaterii! - janbag.pl
6 lat temu

[…] Bozon Higgsa wyjaśniony w… teledysku  […]

Jacek Minda / Don De La Angel
Jacek Minda / Don De La Angel
3 lat temu

Super

Nie ma więcej wpisów
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x