captcha image

A password will be e-mailed to you.
Australijski aktor Travis Fimmel jako Ragnar Lothbrok (z prawej), bohater serial "Wikingowie" i legendarny wódz wikingów, który w IX wieku dopłynął Sekwaną do Paryża i go złupił.

Australijski aktor Travis Fimmel: sauté (z lewej) oraz jako Ragnar Lothbrok (z prawej), lumberseksualny bohater serialu „Wikingowie”. Potwierdza tezę o słuszności mody na drwali 😉

Brodaci mężczyźni z kudłatym zarostem i aparycją w typie drwala nie wydają się kobietom bardziej sexy niż panowie z delikatniejszym zarostem. Są za to postrzegani jako bardzo obiecujący… ojcowie, władczy i agresywni.

Internet gromkim głosem wieści nam koniec ery metroseksualnych elegancików, których ponoć ze sceny wypychają buldożerami nieokrzesani drwale w kraciastych koszulach i wielkich buciorach, czyli samce drwaloseksualni (po angielsku „drwal” to „lumberjack”, stąd panów w tym typie nazywa się niekiedy „lumberseksualnymi”). A dlaczego o tym piszemy? Bo zarost od dawna fascynuje naukowców i mamy do przytoczenia wyniki przynajmniej kilku interesujących badań.

Ben Affleck

Powyższe etapy i czasy ich powstawania mogą się bardzo różnić zależnie od osobniczych cech i tempa rośnięcia zarostu.

W 2012 roku australijscy badacze z University of New South Wales przeanalizowali, jaki typ zarostu postrzegany jest jako najbardziej atrakcyjny. Wyniki opublikowane rok później pokazały, że za najseksowniejszych uznawani są panowie z 10-dniowym zarostem. Nie z pełną brodą, nie wygoleni na gładko, tylko mniej więcej z takim zarostem, jaki ma Ben Affleck na drugim zdjęciu z prawej. Brodaci znaleźli się na drugim miejscu w tym zestawieniu.

Taki werdykt wydała grupa 351 kobiet i 177 heteroseksualnych mężczyzn po obejrzeniu różnych stadiów zarostu 10 mężczyzn. Okazało się, że jako najmniej atrakcyjnych postrzegano tych z 5-dniowym zarostem lub gładko ogolonych. Ci ostatni zostali ocenieni najgorzej przez kobiety, ci z 5-dniowym zarostem – przez mężczyzn.

Kiedy jednak przyszło do oceny potencjału rodzicielskiego, to na szczycie rankingu znaleźli się panowie z pełnymi brodami. Oznacza to, że drwale są postrzegani jako potencjalnie lepsi ojcowie, gotowi do sprawowania opieki nad dziećmi i inwestowania w ich wychowanie. Co do tego zgodni byli przedstawiciele obu płci, którzy wzięli udział w badaniach. Brodatym przypisano w tych badaniach lepszy stan zdrowia niż mniej zarośniętym modelom. Co więcej, im dłuższa broda, tym bardziej męski wydawał się jej właściciel – zwłaszcza w ocenie pań znajdujących się w płodnej fazie cyklu.

To by się zgadzało z ukutą przez Darwina hipotezą dotyczącą selekcji naturalnej. W tym świetle można założyć, że brody upowszechniły się wśród naszych męskich przodków jako atrybut męskości, który szczególnie odpowiadał kobietom. Jako najważniejsze cechy łączone z dłuższym zarostem biologia ewolucyjna wymienia wysoki status społeczny i skłonność do dominacji.

Ryan Gosling

Ryan Gosling

Dr Barnaby J. Dixson, który kierował tamtym eksperymentem, jest również współautorem kolejnych badań dotyczących brodatych facetów. Tym razem fotografował panów w różnych stadiach zarostu, każąc im robić miny: od neutralnej, przez szczęśliwą, po pełną złości. Okazało się, że za najbardziej agresywnych uznani zostali mężczyźni z pełnowymiarowymi brodami. Przypisano im też najwyższy status społeczny łączony z powszechnym szacunkiem. Brodaci zostali również uznani za znacząco starszych, niż są w rzeczywistości. Różnica dotyczyła kilku lat.

Jake Gyllenhaal

Jake Gyllenhaal

W swoich najnowszych badaniach, w 2014 roku, dr Dixson znów udowodnił, że jako najbardziej atrakcyjni postrzegani są panowie z 10-dniowym zarostem, a następnie ci z pełną brodą. Co ciekawe, eksperyment ten pokazał również, że im częściej widujemy brodatych, tym mniej nam się podobają. Podobnie jest z gładko ogolonymi – dopóki są rzadkością, postrzegani są jako atrakcyjni. Kiedy pojawiają się zbyt często, tracą na uroku. To znany biologii ewolucyjnej mechanizm, w ramach którego selekcja uzależniona jest od częstości występowania danego zjawiska.

Tak więc, sękaci drwale, wciąż macie swoje pięć minut! Kiedy już większość mężczyzn zapuści brody, stracicie swój powab 😉

Polecamy też:

Średnie jest piękne – twarze z różnych krajów

Zobacz mapę emocji w ludzkim ciele

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

13 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Jakub Racigniew Bryksa
Jakub Racigniew Bryksa
7 lat temu

Tak. Są. Koniec tematu, można już przestać robić z nas widowisko.
Poza tym: „drwal” to po angielsku „lumberjack”. Samo „lumber” to „rupiecie, graty”. Jak się coś pisze symulując wiedzę z zakresu, w którym się jej nie posiada, to warto się skonsultować z jakimś jej źródłem, polecam.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Jakub Racigniew Bryksa
7 lat temu

Faktycznie powinno być „lumberjack”. Nasz błąd już poprawiony.
Co do pozostałych „zarzutów”. Jeśli masz coś konkretnego to napisz. Jeśli nie masz, to się nie popisuj.

Jakub Racigniew Bryksa
Jakub Racigniew Bryksa
Reply to  Crazy Nauka
7 lat temu

Za dużo, nie chce mi się 😉 Takiego nagromadzenia mentalnego kału po prostu dawno nie widziałem, aż w podziwie musiałem to jakoś skomentować 😉

steveminion
steveminion
Reply to  Crazy Nauka
6 lat temu

W imieniu brodatych oświadczam, że nie wszyscy są takimi bucami jak ten koleś powyżej 🙂

steveminion
steveminion
Reply to  Jakub Racigniew Bryksa
6 lat temu

To kiepską reklamę zrobiłeś brodatym…

konrado0905
konrado0905
7 lat temu

Także tego

Tomasz2D
Tomasz2D
7 lat temu

Czyli już mam nie depilować nóg?

Damian
Damian
7 lat temu

Poprosiłbym o źródło hipotezy Darwina. Dziękuję za odpowiedź.

Crazy Nauka
Crazy Nauka
Reply to  Damian
7 lat temu

Użyte przeze mnie określenie było niefortunne, bo chodziło mi nie o koncepcję Darwina dotyczącą brody, tylko o darwinowską koncepcję selekcji naturalnej, którą można odnieść do powszechności zarostu wśród mężczyzn. Poprawiłam to sformułowanie. Dziękuję za zwrócenie mi na to uwagi.

Jakub Słowik
Jakub Słowik
7 lat temu

jak można napisać że wikingowie byli drwalosexualni no jak!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!???? jak można normalnego człowieka który żył sobie X lat temu spokojnie w swojej wiosce, plondrując, zabijając i gwałcąc tak pedalską nazwą. listosci ludzie, jak ktoś jest ciota to żadna broda i nazwa tego nie zmieni.

viktor
viktor
7 lat temu

Widzieliście że ta „moda” zatacza coraz szersze kręgi? Wczoraj trafiłem na reklamę sklepu Be Jeans, który robi… dnia drwala czy coś takiego. Sprzedają w tej akcji takie drwalowe ciuchy. Niedługo dojdzie do tego ze wiekszosc facetów na ulicach bedzie wygladala jak drwale..

Zarosty
Zarosty
7 lat temu

Mnie się nie za bardzo podobają kilkudniowe zarosty, w moje gusta trafia gładko ogolona twarz, albo etap już mocno wyhodowanej brody 😀 zresztą, to zależy od poszczególnych twarzy- jednemu będzie lepiej bez zarostu, drugiemu z zarostem 🙂

Pondziu
Pondziu
6 lat temu

Drażni mnie kiedy ludzie mówią o mnie drwaloseksualny, albo mówią z przekąsem, że jestem modny:/. Brodę w różnych wariantach nosiłem zanim zapanowała na nią moda. Nie sądziłem, że posiadanie brody popkultura też zepsuje.

Nie ma więcej wpisów
13
0
Would love your thoughts, please comment.x
%d bloggers like this: