Crazy Nauka

Całe ciało skorpiona może być jednym wielkim okiem Tak, wiemy,…

Całe ciało skorpiona może być jednym wielkim okiem

Tak, wiemy, że to brzmi głupio. Ale badania przeprowadzone przez Douglasa Gaffina z University of Oklahoma wskazują, że cała powierzchnia ciała tych pajęczaków może reagować na światło.

Zaczęło się od obserwacji, że w ultrafiolecie skorpiony świecą. To zjawisko fluorescencji służy… nie wiadomo czemu. Okazuje się, że wywołują je barwniki zawarte w egzoszkielecie, które pod wpływem ultrafioletu emitują światło.

Na zdjęciu widać skorpiona zjadającego świerszcza. Oświetlony UV świeci, a w zwykłym świetle jest nawet nieco przezroczysty.

Skąd to świecenie? Teorii było wiele, ale Gaffin skojarzył to zjawisko ze szczególnym zachowaniem skorpionów. Otóż kryją się one w cieniu nawet wtedy, gdy tego cienia praktycznie nie ma. A raczej – gdy nie jesteśmy go w stanie dostrzec. Nawet w środku nocy skorpion stara się schować w cieniu liścia czy gałęzi mimo, że jedynym źródłem światła mogą być gwiazdy.

Gaffin „oślepiał” skorpiony zasłaniając im oczy folią i zaobserwował, że nadal doskonale chowały się w cieniu. Wiele więc wskazuje na to, że do wykrycia, czy coś na nie świeci wystarcza czuły na światło pancerz.

Kolejnym krokiem będzie pokrycie skorpiona filtrem UV – Douglas Gaffin musi tylko znaleźć sposób na to, by taki krem skorpiona nie zabił. Jeden z pomysłów to oklejenie pajęczaka przezroczystą taśmą i nałożenie filtra na wierzch…

fot. Douglas Gaffin/University of Oklahoma

Exit mobile version